Informovala o tom agentúra Reuters. "Po tom, ako sme dostali oficiálne upovedomenie od ministra zahraničných vecí USA Rexa Tillersona, chcem ako generálna riaditeľka vyjadriť hlboké poľutovanie nad rozhodnutím Spojených štátov odísť z UNESCO," uviedla vo vyhlásení dosluhujúca šéfka UNESCO Irina Bokovová. Dodala, že tento krok je stratou pre mnohostrannosť a celú "rodinu OSN".
Spojené štáty v roku 2011 prerušili svoju kľúčovú finančnú podporu UNESCO na protest proti udeleniu plného členstva Palestíne v tejto organizácii. "Toto rozhodnutie neberieme naľahko. Odzrkadľuje znepokojenie USA nad narastajúcim americkým dlhom v UNESCO, nutnosťou zásadnej reformy tejto organizácie a jej pretrvávajúcou zaujatosťou voči Izraelu," uvádza sa v stanovisku ministerstva zahraničných vecí USA, podľa ktorého chcú Spojené štáty v UNESCO pôsobiť už iba ako pozorovateľ.
Ostatné členské štáty UNESCO odchod Spojených štátov bezprostredne nekomentovali. Nejde však o prvý prípad prerušenia členstva USA v tejto organizácii; Washington tak spravil už aj v 80. rokoch, pretože nesúhlasil s jej riadením, prítomnou korupciou a podporou sovietskych záujmov, pripomína agentúra AP. USA sa do nej vrátili v roku 2003.