Splodiny z komína v utorok zabili Františka († 75) z Rudiny, ktorého nehybné telo našli v jeho rodinnom dome. Otrave sa pritom dá predchádzať nainštalovaním alarmu. Čo robiť, ak nájdete otráveného, a aké príznaky môžete spozorovať sami na sebe radí prezident Slovenského červeného kríža Viliam Dobiáš.
Najmä na začiatku jesene si ľudia objednávajú revízie kotlov. Technici však bývajú často vyťažení a čakanie na kontrolu sa môže predĺžiť. V takýchto prípadoch sa môžu dostať do život ohrozujúcej situácie. V takýchto situáciách by ľudia mali mať aspoň namontovaný detektor plynu. „Prístroj meria súčasne koncentráciu aj čas pôsobenia plynu a alarm sa spustí až po dobe, ktorú stanovuje norma. Čím je koncentrácia vyššia, tým je doba na spustenie signalizácie kratšia. Zamedzí sa náhodnemu spusteniu pri krátkodobých únikoch,“ vysvetlil Viliam Demko zo spoločnosti Meratex.
Ako dodal, prístroj dokáže namontovať väčšina užívateľov. Pri otrave plynom sú podobné príznaky ako pri chrípke. „Keď majú v domácnosti viacerí členovia podobné príznaky, ako je bolesť hlavy, zvracanie či slabosť, môže ísť o prvé náznaky otravy plynom. V rodine je totiž chorá väčšinou len jedna osoba,“ upozornil prezident Slovenského červeného kríža a záchranár Viliam Dobiáš.
Dôležitá prevencia
- pravidelná údržba kotla
- prehliadka plynového spotrebiča každý rok, najmä pred zahájením vykurovacej sezóny
- ak kontrolu vykonal odborný technik, riziko otravy je minimálne
- starý kotol vymeňte za nový
- konštrukciu a opravu nechajte vždy na certifikovaného technika
Rizikové faktory
- inverzia a zlé rozptylové podmienky
- najčastejšie plyn uniká z prietokových ohrievačov vody
- ak na vychladnutý komín svieti slnko, teplota vzduchu vnútri môže byť nižšia než okolitá teplota a chladnejší vzduch sa drží v komíne, vtedy dochádza k zhoršeniu ťahu komína
Problém môže byť aj digestor
Milan Kubíček, Thermona
Na horenie je potrebné, aby bol v kotle okrem plynu aj vzduch. Ak ho kotol nasáva z interiéru je potrebné aby bol zabezpečený jeho prívod. Zabúda sa na to pri rekonštrukciách napríklad okien. Plastové tesnia až príliš dobre a do miestnosti neprúdi vzduch, ktorý je potrebný pre bezpečnú prevádzku spotrebiča. Problémom býva aj digestor alebo ventilátor na WC, ktoré pri súbežnej prevádzke s plynovým kotlom môžu spôsobiť únik spalín do interiéru.
Pomôže detektor
- na trhu sú dostupné rôzne typy hlásičov úniku oxidu uhoľnatého (CO)
- CO je ľahší ako vdzuch, preto ho treba namontovať do výšky minimálne 1,5 metra alebo najlepšie na strop
- batérie vydržia aj niekoľko rokov a ak sa vybijú prístroj vydá signál k ich výmene
- ceny sa pohybujú okolo 40 eur
Postihnutému nedávajte umelé dýchanie!
Viliam Dobiáš, Slovenský červený kríž
V prvom rade rýchlo otvorte okná a dvere. Ak vám to možnosti dovoľujú, vyneste osobu von na čerstvý vzduch. Musíte to však stihnúť do dvoch-troch minút, inak hrozí otrava aj vám. Ak nevládzete osobu vyniesť, len pootvárajte, bežte von a volajte záchranku. Osobe, ktorá už je vonku zo zamoreného priestoru, nedávajte dýchanie z úst do úst, ale len masáž srdca. Pri vdychovaní by ste sa totiž mohli otráviť aj vy.
Sledujte tieto príznaky
- pocity podobné chrípke, slabosť, nevoľnosť, točenie a bolesť hlavy, vracanie a pocity na vracanie
- ťažkosti trvajú dve-tri hodiny aj pár dní
- keď je v domácnosti viac ľudí, všetci majú príznaky
- ak cítite príznaky podobné chrípke a máte doma spotrebiče spaľujúce organické palivo, zbystrite pozornosť