Počet členov strany totiž v posledných rokoch prudko narástol a dosiahol číslo 7500. „Vo VÚC a komunálnych voľbách je to vždy skúška regionálnych štruktúr. Preto som nechal rozhodovanie na krajské štruktúry. Samozrejme, pokiaľ nemali jasné stanoviská, rozhodovalo predsedníctvo,“ povedal v diskusii na TABLET.TV predseda SNS a Národnej rady SR Andrej Danko. „Chceli by sme tam, kde cítime silu, otestovať značku Slovenskej národnej strany a otestovať aj samotné regionálne štruktúry,“ povedal.
Pôvodne chcela SNS kandidovať vo všetkých ôsmich krajoch sama, nakoniec však v niektorých prípadoch vstúpila do koalície. Napríklad v Banskej Bystrici a Nitre chcela pôvodne postaviť vlastného kandidáta na predsedu VÚC, ale v záujme toho, aby sa nepresadila radikálna ĽSNS Mariana Kotlebu, nakoniec podporuje v oboch prípadoch najsilnejšieho demokraticky orientovaného kandidáta. Podľa Danka sa chce strana správať zodpovedne a keď je to potrebné, vie „prekročiť svoj tieň“.
Prekvapilo ho, že opozičné strany nemajú v úmysle urobiť to isté v Nitre, kde je najsilnejším demokratickým kandidátom súčasný predseda VÚC Milan Belica, ale kandiduje aj Milan Uhrík z ĽSNS. Opozícia napriek tomu trvá na tom, že do volieb pôjde aj jej kandidát Ján Greššo. „Nech sa zamyslia nad tým, čo vykrikujú v Banskej Bystrici a čo robia v Nitre. Prečo neodstúpi pán Greššo a prečo nepodporia pána Belicu. Nech si dajú urobiť koľkokoľvek prieskumov, pán Belica je líder v rámci Nitrianskeho kraja. Ak sa pán Uhrík stane županom, zodpovedné budú strany, ktoré podporujú pána Grešša,“ tvrdí Danko. „Čísla sú nekompromisné. Myslím si, že tieto strany by mali prekročiť svoj tieň. Nerozumiem logike opozície. To máme my podporovať pána Grešša, ktorý je v poradí úplne inde ako pán Belica? To je podľa mňa naivné, vyzývať na to. Podľa modelu z Bystrice by sa pán Greššo mal okamžite vzdať kandidatúry na župana,“ zdôraznil predseda SNS.
Dúfa však, že v budúcich regionálnych voľbách už nebude takéto spájanie často rôzne orientovaných demokratických strán nevyhnutné, lebo ĽSNS už na základe voličskej podpory nebude relevantná, alebo ju dokonca zakážu. „My sme aj v minulosti jasne deklarovali, že nepodporujeme Mariana Kotlebu. Ja som zástanca toho najtvrdšieho riešenia, štát už mal dávno zasiahnuť a zrušiť túto politickú stranu,“ povedal Danko. „Verejne sa pýtam, či máme dobrý zákon o politických stranách. Keď sme takémuto človeku stranu zrušili, prečo sme nemali v zákone pre neho zákaz politickej činnosti na desať rokov? Tým, že sa prezliekol zo smiešnej uniformy, ktorú mal vtedy na sebe, do obleku, neznamená, že zmenil názory. Je tragédiou, že sa do súťaže politických strán vôbec subjekt ako ĽSNS dostal. Verím, že ústavný a súdny systém urobí s týmito ľuďmi poriadok,“ dodal.