Uprednostňovanie spolužitia bez sobáša nepriamo potvrdzujú aj rastúce počty detí narodených mimo manželstva. Predpokladá sa, že sa stále častejšie bude objavovať aj ďalší variant rodinného správania, a to život bez trvalého partnera.
Súčasný populačný vývoj nemožno podľa Danuši Jurčovej z Výskumného demografického centra porovnávať s populačným vývojom charakteristickým pre Slovensko v 70-tych a 80-tych rokoch, lebo tento model sa na začiatku 90-tych rokov prudko zmenil. "Súčasné populačné a rodinné trendy predstavujú iba posun k trendom štandardným pre moderné európske demokratické spoločnosti a nemožno hovoriť o kríze slovenskej rodiny," myslí si Jurčová.
Model tradičnej rodiny právne legalizovaný sobášom si podľa nej s veľkou pravdepodobnosťou udrží v populácii dominantnosť. No aj napriek tomu, že manželstvo má v SR veľkú prestíž, alternatívne formy spolužitia sú stále častejšie a počet osôb žijúcich v manželstvách bude stále klesať. Možno očakávať aj stále stúpajúci vek ľudí vstupujúcich do manželstva - medzi 30 až 35 rokov. Pravdepodobne sa bude zvyšovať počet manželstiev bez detí a s jedným dieťaťom, a naopak, bude klesať počet rodín s väčším počtom detí. Model dvojdetnej rodiny je na Slovensku stále najrozšírenejšou formou úplnej rodiny a podľa prognóz do roku 2025 ním aj zostane.
Jedným z vážnych dôvodov neskoršieho vstupu do manželstva a znižujúceho sa počtu detí je vysoká konkurencieschopnosť prostredia. "Predtým bola rodina jednou z mála možností, kde sa ľudia mohli realizovať, zakladali si ich skôr a mali viac detí," myslí si vedúci ústavu Benjamín Berta. V súčasnosti majú podľa neho ľudia veľa aktivít a v popredí je sebarealizácia, preto nepovažujú vstup do manželstva a deti za svoju kľúčovú úlohu.
Podľa prieskumov peniaze nehrajú rozhodujúcu úlohu pri zakladaní si rodiny, ale práve spomínaná konkurencia. Vyplýva to aj z porovnania regionálnych rozdielov v sobášnosti a plodnosti. Kým v chudobnejších regiónoch vstupujú ľudia do manželstva skôr a majú viac detí, v Bratislave je to úplne opačne, lebo mladí ľudia majú otvorených veľa možností.
ŠÚ SR: K modelom rodiny pribúda variant života bez trvalého partnera
BRATISLAVA - Zvyšujúci sa počet partnerstiev bez sobáša je typickým rysom rodinného správania sa na Slovensku od 90-tych rokov. Túto formu spolužitia preferujú najmä mladí ľudia.