Tie však od dohody z roku 2015 neodstúpia, uviedol v piatok v prejave z Bieleho domu americký prezident Donald Trump. Prezident USA vyzval ministerstvo financií, aby uvalilo prísne sankcie na iránske Revolučné gardy a na rovnaký postup vyzval aj spojencov Washingtonu. Trump vo svojom prejave v Bielom dome vymenoval niektoré zásadné nedostatky, ktoré jadrová dohoda má, avšak dotkol sa aj niektorých podľa neho znepokojujúcich aktivít Teheránu, ktoré s jeho jadrovým programom nesúvisia.
Iránu americký prezident vyčíta najmä jeho program vývoja balistických rakiet, podporu sýrskeho prezidenta Bašára Asada či militantného libanonského hnutia Hizballáh a ďalších skupín, ktoré podľa neho pôsobia destabilizujúco v celej oblasti Blízkeho východu. V súlade s americkou legislatívou je prezident povinný najneskôr do nedele informovať Kongres, či Irán jadrovú dohodu dodržiava a či je dohoda aj naďalej z hľadiska Spojených štátov prioritou ich národnej bezpečnosti.
Trump pripustil, že Teherán síce postupuje v duchu dohody, avšak tá má podľa neho zásadné nedostatky a okrem toho Irán pôsobí destabilizujúco v oblasti Blízkeho východu, ako aj v Jemene.
Ruská federácia vyzvala v piatok prostredníctvom námestníka ministra zahraničných vecí Sergeja Riabkova všetkých signatárov dohody o iránskom jadrovom programe z roku 2015 na jej dodržiavanie. Fakt, že americký prezident Donald Trump spochybnil veci, ktoré obsahuje medzinárodná dohoda, označil ruský diplomat podľa agentúry RIA Novosti za "mimoriadne znepokojujúci". Moskva vidí podľa Riabkova svoju hlavnú úlohu v súčasnosti v zabránení kolapsu dosiahnutej dohody.
Irán a šesť mocností - Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a USA - dospeli 14. júla k dohode o jadrovom programe Teheránu, čím zavŕšili viac než desaťročie rokovaní na túto tému. Na jej základe boli zrušené sankcie OSN, EÚ a USA voči islamskej republike výmenou za to, že Irán dlhodobo obmedzí svoj nukleárny program, ktorý bol podľa Západu zameraný na získanie jadrových zbraní.