Agentúra AP informovala, že Kanaďan Joshua Boyle, Američanka Caitlan Coleman a ich tri malé deti cestovali lietadlom z Islamabadu cez Londýn do Toronta, pričom ich sprevádzali pracovníci ministerstva zahraničných vecí Spojených štátov. Rodinu privítali v Kanade päť rokov po tom, ako Boyla s Colemanovou uniesli na území Afganistanu militanti napojení na radikálne hnutie Taliban. Všetky tri deti sa narodili v zajatí.
Kanaďan Joshua Boyle povedal v piatok po návrate do vlasti, že väznitelia mu zabili malú dcéru a znásilnili manželku. Tzv. Hakkáníovci týmito činmi "zatienili aj vlastnú hlúposť a zlomyseľnosť", ktorú preukázali únosom "pútnika a jeho tehotnej ženy", citovala jeho vyjadrenie agentúra AP. Informácia, že zadržiavaná dvojica mala i štvrté dieťa, doposiaľ nebola známa. Boyle hovoril pred novinármi v Toronte aj o znásilnení svojej ženy, spáchanom jedným zo strážcov, ktorému asistovali jeho nadriadení. Kanaďan vyzval afganskú vládu, aby zodpovedné osoby postavila pred súd.Dvojica chce teraz v Kanade "vybudovať bezpečné útočisko" pre svojich potomkov, ktoré budú môcť "nazývať domovom". Boyle poskytol agentúre AP rukou písané vyhlásenie, v ktorom vyjadril nesúhlas so zahraničnou politikou Spojených štátov. Uviedol pritom, že Boh dal "jemu a jeho rodine bezpríkladnú húževnatosť a odhodlanie".
Pakistanskí predstavitelia informovali, že vojaci v stredu vyslobodili túto rodinu po krátkej prestrelke s militantmi, ktorí zajatcov presunuli cez hranicu z Afganistanu. Podľa Islamabadu bola záchrana možná aj vďaka spravodajským informáciám z Washingtonu. Pár uniesli v októbri 2012, keď bol na ceste, ktorá ho zaviedla do Ruska, Kazachstanu, Tadžikistanu, Kirgizska a napokon do Afganistanu. Vyslobodenie rodiny privítal aj americký prezident Donald Trump, ktorý ocenil Pakistan za jeho ochotu "urobiť viac pre zaistenie bezpečnosti v regióne".