O ich úrovni a odbornosti sa dokonca presvedčili osobne. Po avizovanom príchode Číňanov do vychýrených oceliarní U. S. Steel sa v oblasti hutníctva možno ešte skôr rozbehne spolupráca aj s čínskou univerzitou z Changzou. V Košiciach tak zrejme čochvíľa začnú študovať mladí Číňania.
Číňania sa netaja záujmom o metropolu východu. Delegácia akademikov z Changzhou Univerzity prešli tisícky kilometrov, aby si obzreli Ústav materiálov a inžinierstva kvality na Fakulte materiálov, metalurgie a recyklácie (niekdajšej Hutníckej fakulty). „Technická univerzita Košice je pre nás veľmi malá univerzita. No sú tu dobrí profesionáli, s ktorými máme záujem spolupracovať. My máme stovky doktorandov a tiež množstvo študentov,“ vraví profesorka Jing Hu. „Stretli sme sa so slovenskými kolegami už niekoľkokrát a zistili sme, že máme podobný výskum,“ prezradila Hu. Čínski akademici s našimi už uzavreli memorandum o porozumení. „Dohodu chceme premeniť na realitu,“ dodala profesorka.
Košických hutníkov veľmi teší nadšenie Číňanov. „Nedávno sme získali certifikát európskeho centra pre vedu a výskum v oblasti práškovej metalurgie a progresívnych materiálov. Ďalším úspechom je, že môžeme spolupracovať s Changzhou Univerzity vo vedeckom výskume. Tiež nás zaujíma možnosť výmeny doktorandských študentov. Z Číny by mohli prísť študovať k nám a niektorí naši by šli do Číny,“ povedal profesor Tibor Kvačkaj z Oddelenia plastických deformácií a simulácií procesov ÚMaIK. Čínski akademici trvajú na tom, že ich záujem o metropolu východu nijako nesúvisí s avizovaným odkúpením hutníckeho gigantu U. S. Steel čínskymi oceliarmi z HeSteel. „Nemám o tom informácie,“ povedala stručne Hu.