Agentúra im v zmluve nanúti, s kým sa musia do Rakúska dopraviť a ony do toho veľa hovoriť nemôžu. Podľa zakladateľky Inštitútu pre opatrovanie Kataríny Staroňovej (39), je to neprijateľné a snažia sa tieto body zmlúv zrušiť. Príbuzní obetí majú podľa nej nárok na dávku z poistky.
Musia opatrovateľky využiť povinnú dopravu?
Problém pri doprave je v tom, že povinná je uvedená v zmluve, ktorú uzatvára opatrovateľka. Našou snahou je, aby tieto klauzuly zmlúv o nanútenej doprave boli zrušené. Keby ju však dnes odmietli, agentúra by im neponúkla prácu, takže nemajú na výber.
Je to špecifikum Slovenska?
Netýka sa to iba nás, podobne sú na tom aj kolegyne z Rumunska a Maďarska. Z dopravy sa stal biznis. Často ju zabezpečujú rodinní príslušníci ľudí z agentúr.
Je takáto doprava finančne výhodnejšia?
Pokiaľ viem, tak často takáto povinná doprava býva drahšia, ako keby si ju opatrovateľky riešili individuálne. Ale nemajú na výber.
Majú rodiny obetí po hroznom nešťastí na niečo nárok?
Pozostalým rodinám vzniká nárok na pozostalostné. Rodinám radi poskytneme bezplatne podporu pri vybavovaní všetkých náležitostí. Musia však udalosť oznámiť do 5 pracovných dni.
Rezort práce s opatrovateľkami spolupracuje
Michal Stuška, hovorca ministerstva práce
- Ministerstvo práce je pripravené pokračovať v diskusiách so zástupkyňami opatrovateliek v Rakúsku a okamžite konať, ak sa nájdu akékoľvek okolnosti kontraktov slovenských občanov so sprostredkovateľmi práce v zahraničí, ktorým bude možné zamedziť našou legislatívou a kontrolami. Doterajšia diskusia ukázala, že hlavným problémom je pristupovanie ľudí k nevýhodným zmluvám s rôznymi subjektmi. Je potrebné preverovať si slovenské aj zahraničné agentúry aj prostredníctvom ústredia práce. Zároveň je obrovským rizikom podpisovať akékoľvek zmluvy, ktoré sú pre zamestnanca nevýhodné a ktorým často ani nerozumie. Z pohľadu zákona si napríklad dnes agentúra nesmie pýtať poplatok/províziu za sprostredkovanie práce od zamestnanca, ale len od zamestnávateľa. Aj o tom hovorí hlavný manuál rizík, ktorý ministerstvo zverejnilo v spolupráci so zástupkyňami opatrovateliek v zahraničí. Žiaľ, ani inšpektori práce nemajú možnosť kontrolovať pri prepravných službách živnostníkov – prepravcov.