Na južnom pobreží Írska namerali rýchlosť až 176 km/h, vďaka čomu ide o najhoršiu búrku na ostrove za posledných 56 rokov. Búrka pripravila viac ako 360 000 domácností v Írsku o elektrickú energiu. Živel už usmrtil najmenej dvoch ľudí.
Po ničivých hurikánoch v USA sa s prírodnou búrkou pasujú aj Britské ostrovy. Úrady už ľudom odporučili nevychádzať z domovov a nešoférovať, ak to nie je nevyhnutné. Obyvateľov pobrežia varovali pred možnými záplavami. Zatvorené boli úrady, školy aj súdy. Letisko v Dubline včera dokonca zrušilo 125 letov a prerušená bola aj autobusová a vlaková doprava. Ničivý živel už stihol zabiť 50 - ročnú ženu, ktorá umrela po tom, ako na jej auto spadol strom. Smrteľné zranenia si kvôli búrke spôsobil aj 30-ročný muž, ktorý sa snažil motorovou pílou odstrániť spadnutý strom.
Najvyšší stupeň ohrozenia platí v grófstvach Cork, Kerry, Clare, Galway a Mayo. Práve včera to bolo presne 30 rokov od takzvanej Veľkej búrky, ktorá v roku 1987 v Británii zabila 20 ľudí. Slovenský hydrometeorologický ústav tvrdí, že počasie na území Slovenska sa nijako výrazne kvôli hurikánu meniť nebude.
Slováci v strehu
Hurikán spôsobil komplikácie aj Slovákom žijúcim v Írsku. „Ráno som dostal telefonát z práce, aby som zostal doma a nevychádzal von. Zatvorili školy, reštaurácie a obchodné centrá,“ prezradil Robert Nagy (32), ktorý pracuje blízko Dublinu. „Nevidel som nikoho, kto by mal veľký strach. Možno ani netušia, čo nám to môže spôsobiť. Myslím si, že oni z toho majú aj radosť, lebo nemusia isť do práce,“ dodal Robert na margo toho, ako situáciu berú miestni. Veľvyslanectvo SR v Dubline už vyzvalo všetkých Slovákov, aby sa riadili pokynmi miestnych úradov.