"Nevylučujeme ani možnosť priamych rozhovorov... Pri riešení tohto (severokórejského) problému je naším ťažiskom diplomacia. Spolu s našimi spojencami - Japonskom, Južnou Kóreou a ďalšími - musíme byť však pripravení na najhoršie, ak zlyhá diplomacia," povedal Sullivan po rozhovoroch so svojím japonským náprotivkom v Tokiu. Zdôraznil pritom odhodlanie USA brániť svojich regionálnych spojencov. Obaja predstavitelia sa zhodli na potrebe vystupňovania tlaku na Pchjongjang, ktorý by ho donútil zastaviť jeho raketový a jadrový program. V stredu bude Sullivan o riešení severokórejskej krízy rokovať v Soule, uviedla agentúra AP.
Zástupca severokórejského veľvyslanca pri OSN Kim In-rjong v pondelok vyhlásil, že situácia na Kórejskom polostrove "dospela do rizikového bodu a jadrová vojna môže vypuknúť v ktorúkoľvek chvíľu". Žiadna krajina na svete nie je podľa neho vystavená "takej tvrdej a priamej jadrovej hrozbe od USA ako Severná Kórea," ktorá má preto právo sa brániť.
Podľa Kim In-rjonga je KĽDR vyspelou jadrovou veľmocou, ktorá má k dispozícii atómovú bombu, vodíkovú bombu i medzikontinentálne balistické strely.
Americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson v nedeľu pre CNN uviedol, že diplomatické úsilie o vyriešenie severokórejskej krízy "bude pokračovať až zhodenia prvej bomby".