Podľa zákona sa má jedna sestra starať maximálne o 9 pacientov, no prax ukazuje, že ich je tu na zdravotníčku kvôli nedostatku pracovnej sily oveľa viac. Sestry, ktoré svojou starostlivosťou pomáhajú chorým, zápasia nielen s vyčerpanosťou, ale do práce často chodia s horúčkami či chrípkou. Preto niekoľkým z nich došla trpezlivosť a svoje problémy zverejnili na sociálnej sieti. Vyhrotená situácia postavila do pozoru aj ministra zdravotníctva Tomáša Druckera.
Stav, ktorý opisujú sestry na sociálnej sieti, je akútny. „Sestričky, ktoré tam ešte zostali, pracujú choré (angína, antibiotiká, vracajú, odpadávajú) a bežne je len jedna na celé oddelenie, kde sú imobilní, ležiaci a dezorientovaní pacienti,“ priznal na sociálnej sieti známy jednej zo sestier. Problém vidí nielen v neúnosnej miere práce, ale najmä v tom, že pacientov po operáciách môžu vážnymi ochoreniami nakaziť. Kritikou nešetrili ani samotné sestry. „Po 12 rokoch chodím do práce s odporom. Prečo sa nedá znížiť počet lôžok, ak nie je dostatočný personál? Sestry sú preťažené administratívou miesto toho, aby sa venovali pacientovi,“ priznáva rozhorčene jedna z nich.
Tento stav má na neurochirurgii pretrvávať dlhodobo. Sestry sa však zhodujú, že aj napriek vyhrotenej situácii sa snažia starostlivosť pacienta zabezpečiť na 100 % aj s pomocou primára Róberta Illéša. Nový Čas ho kontaktoval, no ako priznal, k situácii sa vyjadrovať nemôže.
Ministerstvo v pozore
Kritická situácia už dala do pozoru ľudí na najvyšších miestach. „Požiadal som riaditeľa, aby navštívil kliniku, vypočul si sestry a pozrel si na mieste situáciu. Informoval ma, že sa stretol so sestrami aj za účasti prednostu a jeho zástupcu. Na piatok zvolal poradu s lekármi a budúci týždeň bude ďalšie stretnutie so sestrami,“ informoval minister zdravotníctva sestričky z oddelenia ešte minulý týždeň na facebooku s tým, že riaditeľ vníma situáciu na neurochirurgii ako vážnu. Menej dramaticky však situácia vyznela z odpovedí, ktoré Nový Čas dostal od nemocnice.
Podľa jej hovorkyne Evy Kliskej sú pracovné normatívy napĺňané tak, aby bola zdravotná starostlivosť poskytovaná v plnej miere. „Samozrejme, dochádza k prirodzenej fluktuácii a sestry odchádzajú do dôchodku alebo na materskú dovolenku," uviedla Kliská s tým, že podľa potreby sú pracovníci dopĺňaní. „Situáciu na Neurochirurgii na Kramároch neustále monitorujeme a chýbajúci stav aktuálne dopĺňame, tak aby nedochádzalo k narušeniu kontinuity poskytovania zdravotnej starostlivosti," uzavrela.
Miznú odborníci
Nový Čas pred mesiacom informoval o zlej situácii na Klinike detskej onkológie a hematológie DFNsP. Rodičia sa obávajú, že ich choré detičky nebude mať kto liečiť, pretože za posledné 2 roky odišlo 9 špičkových lekárov. Podľa rodičov boli dôvodmi šikana a bossing. Vedenie nemocnice však problém nevidí a tvrdí, že o deti sa stará 31 lekárov, z toho 17 špecialistov.