Podľa šéfky komunikačného odboru NR SR Zuzany Čižmárikovej obaja predstavitelia vyzdvihli otvorenosť vzájomnej komunikácie, ktorá sa rozvíja v duchu tradične priateľských slovensko-ruských vzťahov bez zbytočnej antipatie. Z rokovania vyplynulo, že Slovensko má záujem rozvíjať konštruktívne vzťahy, predovšetkým v oblasti energetiky, obchodu a investícií, cestovného ruchu a iných spoločných projektov.
"Máme veľký záujem na posilnení ruského jazyka. Dnes nám práve tento jazyk aj v rámci rozvoja napríklad obchodu chýba. Nesmieme zmeškať vlak spolupráce a znalosť ruského jazyka nám v tom môže len pomôcť," povedal Danko na rokovaní s petrohradským gubernátorom.
Šéf parlamentu neskôr pre novinárov uviedol, že nie je za zavedenie povinného vyučovania ruštiny, avšak zdôraznil, že jej ovládanie v kombinácii s anglickým či nemeckým jazykom môže byť pre Slovákov veľkou výhodou pri hľadaní si práce aj uplatnení sa v EÚ. V tejto súvislosti poukázal i na príležitosti v Rusku ako veľkej krajine so silným ekonomickým potenciálom, ktorý nezanedbávajú investori z veľkých západných krajín.
Danko zdôraznil, že Slovensko malo veľký počet učiteľov ruštiny, ktorí sa museli preorientovať na iné predmety po tom, čo ruština prestala byť povinným predmetom. Aj po mnohých rokoch ich je ešte stále dosť a určite by podľa neho vedeli pomôcť pri novom impulze pre vyučovanie ruského jazyka na Slovensku. Predseda NR SR považuje za zaujímavý fakt, že v Rusku je v rámci vyučovacieho procesu povinná výučba šachu.
"Ja sa k šachu budem hlásiť stále, pretože je to môj milovaný šport a naozaj mám veľkú úctu k ľudom, ktorí šach aj na amatérskej, aj profesionálnej úrovni ovládajú," uviedol Danko a vysvetlil, že šach pomáha rozvoju kombinačného a logického myslenia i džentlmenského správania. V rámci bilaterálnych vzťahov má svoje významné postavenie aj medziparlamentná spolupráca, ktorá môže pomôcť k pragmatickému dialógu.
"Medziparlamentnú spoluprácu vnímam ako jednu z hlavných možností komunikácie a spolupráce v súčasnej dobe. Aktivizácia kooperácie skupín priateľstva po parlamentných voľbách v oboch krajinách v roku 2016 nabrala značnú intenzitu," vyhlásil Danko. Šéf slovenského parlamentu sa má do Ruska vrátiť na budúci mesiac. V dňoch 12.-15. novembra 2017 absolvuje oficiálnu návštevu v Moskve.
Slovenskú parlamentnú delegáciu v utorok napokon na 137. zasadnutí IPU zastupoval poslanec parlamentu Miroslav Číž (Smer-SD), ktorý zostal v Petrohrade aj na stredajšie rokovania. Číž bude delegátom Slovenska aj pri voľbe novej predsedníčky IPU, ktorá nahradí úradujúceho šéfa organizácie Sábira Husajna Čaudhrího z Bangladéša. Slovensko podporuje mexickú kandidátku Gabrielu Cuevasovú Barronovú, ktorej súperkou je Ivonne Passadová z Uruguaja.
Danko, ktorý si dnes ešte položením venca pri Pamätníku hrdinským obrancom Leningradu na Námestí Víťazstva uctil obete druhej svetovej vojny, sa večer vrátil do vlasti.