Dôvodom sú lesné požiare, pri ktorých v nedeľu a pondelok zahynulo 41 ľudí a 71 osôb utrpelo zranenia, napísala agentúra Reuters. Premiér jej rezignáciu prijal. Ihneď po nešťastí sa v Portugalsku začali ozývať kritické hlasy s otázkou, prečo si vláda nevzala ponaučenie z júnovej vlny požiarov, pri ktorej zahynulo 64 ľudí.
"Dospela som k záveru, že z politického ani ľudského hľadiska už nemôžem svoju funkciu vykonávať," uviedla ministerka v rezignačním liste. Pod ministerstvo vnútra spadajú hasiči, polícia aj úrad civilnej ochrany, na ktoré po požiaroch dopadala kritika. Správa o júnových požiaroch poukazovala na to, že tiesňové služby reagovali pomaly, hasiči boli zle koordinovaní a úradu pre civilnú ochranu zlyhala komunikačná sieť, napísala agentúra Reuters.
Socialistický premiér António Costa pritom v pondelok uviedol, že ministerku neodvolá. Zaviazal sa tiež k "ďalekosiahlym reformám" v oblasti lesného hospodárstva a boja s požiarmi. Jeho pondelkový televízny prejav k národu odsúdil šéf opozičných sociálnych demokratov ako "urážku rozumových schopností" Portugalcov. Opozičná Ľudová strana (CDS-PP) podala návrh v parlamente na vyslovenie nedôvery vláde. Menšinový kabinet sa však ďalej môže opierať o podporu dvoch ďalších ľavicových strán, a tak je iniciatíva považovaná iba za symbolickú. Portugalský prezident v utorok večer požiadal vládu, aby z nešťastia "vyvodila dôsledky". V reakcii na návrh CDS-PP podporil hlasovanie o dôvere vláde.
Podľa údajov EÚ zhorelo tento rok v Portugalsku 520 000 hektárov lesa, čo je viac ako päťdesiatnásobná rozloha metropoly Lisabonu. Ide o 60 percent celkovej plochy (902 000 hektárov), ktorá zhorela tento rok na území celej EÚ. Ide o smutný rekord v portugalskej histórii, ktorý pokoril predchádzajúci rekord z roku 2003, kedy zhorelo 425 000 hektárov.