Víťazná fotografia prináša podľa členov poroty pozitívny náboj. V čase, keď námestia hlavných miest upútavajú na seba pozornosť predovšetkým teroristickými útokmi či politickými protestmi vyvolávajúcimi strach a obavy z ľudskej prítomnosti, ešte stále to môžu byť aj miesta, kde sa ľudia stretnú, aby sa zabavili, vyjadrili radosť zo života a pocit šťastia a spolupatričnosti.
Rekordný počet prihlásených fotografií
Päťčlenná medzinárodná porota, ktorej predsedala celosvetovo uznávaná americká fotografka a univerzitná profesorka Nina Berman, vyberala z celkovo 2 055 prihlásených fotografií od 185 fotografov. Všímala si pritom ich kontext, estetickú stránku, zámer i žurnalistickú relevantnosť. Samostatné fotografie alebo série fotografií mohli do kategórií Aktualita, Reportáž, Každodenný život, Portrét, Šport, Príroda, Svet umenia a Grant Bratislavy prihlasovať slovenskí fotografi tvoriaci pre masmédiá. Medzinárodné kategórie Študenti a mladí fotografi do 25 rokov a Stredoeurópska fotografia boli otvorené aj pre fotografov z Českej republiky, Maďarska, Poľska, Rakúska, Slovinska a Ukrajiny, vďaka čomu si súťaž získava pevné miesto aj v rámci stredoeurópskeho regiónu a umožňuje konfrontáciu prác tvorcov zo Slovenska a okolitých krajín.
Súťažné práce zachytávali aktuálne politické, spoločenské a kultúrne dianie na Slovensku i vo svete, či už to boli protikorupčné pochody, štrajk zamestnancov Volkswagenu, spory vo vládnej koalícii, alebo americké voľby, turecké referendum či pomalé spoločenské zmeny na Kube.
Rôzna kvalita prác
Porota vysoko ocenila už tradične silné študentské práce, portréty a snímky zachytávajúce každodenný život, a spokojnosť vyjadrila aj s fotografiami prihlásenými do kategórie Príroda. Naopak, rozpačité reakcie u nej vyvolal úroveň prác v kategórii Reportáž, v ktorej sa rozhodla neudeliť ani jednu cenu. Na margo športovej kategórie, ktorá sa vyznačuje skôr nestabilnou úrovňou kvality, slovenská porotkyňa, fotografka Jana Hojstričová poznamenala: „Slováci, ktorí tak radi emotívne prežívajú všetky športové udalosti, keď každý úspech športovca rezonuje vo verejnosti, musia mať predsa medzi sebou športových fotografov, ktorí ich obrazovo spracúvajú!“ Podľa francúzskej fotografky a členky poroty Bénédicte Kurzen však bolo veľmi motivujúce vidieť životaschopnosť fotografickej komunity nielen na Slovensku, ale aj v celom regióne, pričom uvítala celkové úsilie o kreativitu a zavádzanie čerstvých prístupov k dokumentárnej fotografii.
Tie členovia poroty vyzdvihli najmä u Soni Maletz, študentky a čerstvej držiteľky ocenenia Mladý talent roka, či u Olje Triaške Stefanović, ktorej projekt Nová Bratislava získal cenu Grant Bratislavy, každoročne udeľovaný primátorom hlavného mesta.
Príbeh komunity
Posolstvo a zmysel súťaže Slovak Press Photo zrejme najlepšie vystihla predsedníčka poroty Nina Berman: „Fotografická súťaž nie je súťaž krásy. Je to kolektívny príbeh komunity podaný prostredníctvom fotografií ako svedectvo fotografov, vďaka ktorým možno sekundy a úlomky života vyzdvihnúť a uchovať tak, aby ich bolo možné cítiť, rozoberať, vidieť a opätovne sa k nim vracať.“
Verejnosť si môže víťazné a ocenené fotografie pozrieť vo výstavných priestoroch Starej radnice Múzea mesta Bratislavy a v Justiho sieni Primaciálneho paláca v Bratislava od 20. 10. do 30. 11. 2017 alebo na webstránke: www.slovak-press-photo.sk.