„Ráno sme nemohli uveriť vlastným očiam. Celé ihrisko pokryli pavučinou, nachytala sa na nej rosa, a tak vyzerá ako zasnežené,“ kochá sa bývalý futbalista z Turia Vladimír Kováč (71). Malí spidermani sa radi unášajú vetrom.
„Môže to byť plachárka alebo iný druh, ktorý sa dokáže na jeseň šíriť vzduchom tzv. Ballooning," uviedla Ľudmila Černecká z Ústavu ekológie a lesa SAV Zvolen.
S pani Černeckou súhlasí aj zoológ Adrián Purkart: „Budú to pavúčiky zo skupiny Linyphiidae, pravdepodobne rod Erigone. Slovensky sa im hovorí aj plachtárky vďaka charakteristickému tvaru pavučiny. Väčšina druhov tká vodorovné plachtovité siete, nad ňou je hustá spleť vlákien, ktoré majú za úlohu zrážať korisť na samotnú sieť, kde zo spodnej strany (hore bruškom), čaká pavúk."
Základ ich pavučín tvoria silné vlákna produkované žľazami, ktoré sú doplnené oveľa tenšími a jemnejšími vláknami. Babie leto je časť jesene s relatívne teplým slnečným počasím, keď ešte nie sú sychravé rána a po rannej hmle sa vyskytujú sivasté nádychy pavučín na tráve pripomínajúce babské vlasy. „Bol by som rád, keby si z nich zobrali príklad naši turianski futbalisti. Nemajú veľmi dobré výsledky, a ešte ich pokoria aj pavúky,“ smeje sa bývalý futbalista na dôchodku.