Predseda Európskeho parlamentu (EP) Antonio Tajani, ktorý tradičným predslovom vo štvrtok otvoril zasadnutie Európskej rady (summit), počas stretnutia s novinármi uviedol, že zákonodarný zbor EÚ bude na budúci týždeň v utorok (24.10.) počas plenárnej schôdze v Štrasburgu diskutovať o slobode prejavu na Malte. Dôvodom je pondelňajší tragický incident, keď známa maltská novinárka, spájaná s odhaľovaním korupčných káuz v krajine, zahynula pri výbuchu nálože nastraženej vo svojom aute.
Tajani v tejto súvislosti vyzval na začatie medzinárodného vyšetrovania "bezprecedentne závažného prípadu" a upozornil, že lídri EÚ podporujú jeho návrh. Podľa agentúry Reuters najväčšími prívržencami medzinárodného vyšetrovania sú nemecká kancelárka Angela Merkelová, ale aj lídri Francúzska, Portugalska a Španielska.
Maltský premiér Joseph Muscat, ktorý sám bol terčom kritických článkov zavraždenej novinárky, už požiadal o pomoc zahraničných vyšetrovateľov a spresnil, že do vyšetrovania sa zapojili agenti amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) a holandských bezpečnostných síl. K nim by sa mali pripojiť aj špecialisti zo Scotland Yardu, britskej justičnej polície.
Muscat po príchode na summit v Bruseli prízvukoval, že nevynechá žiaden spôsob, akým by sa tento prípad mohol vyšetriť. Maltský premiér mal súdny spor so zavraždenou novinárkou, ktorá ho obvinila, a aj jeho manželku, zo spáchania nezákonných činov. Zároveň odmietol výzvu na odstúpenie zo svojej funkcie a kritiku, ktorú mu adresovali traja synovia zabitej maltskej novinárky.
Caruanová Galiziová odhalila, že spoločnosť Egrant Inc., ktorej meno je uvedené v tzv. panamských dokumentoch (Panama Papers), je vo vlastníctve premiérovej manželky Michelle Muscatovej. Tá mala dostať peniaze od dcéry azerbajdžanského prezidenta prostredníctvom právnickej spoločnosti Mossack Fonseca, "ústrednej postavy" škandálu s daňovými únikmi a tajnými kontami politikov známeho ako Panama Papers.