Na čele prieskumov sa pred výsledkami hlasovania drží s veľkým náskokom strana ANO, ktorej šéfuje miliardár so slovenskými koreňmi Andrej Babiš (63). Ten je aj jedným z hlavných favoritov na post premiéra. Vrásky na čele mu však v tvrdom predvolebnom súboji robili najmä ďalšie neštandardné strany, ktoré v Česku získali enormnú silu.
Trend, ktorý vládne v celom svete, sa prejavil aj u našich susedov. Po nečakanom víťazstve Donalda Trumpa v USA či Sebastiana Kurza v Rakúsku si za svojho lídra chcú Česi zvoliť práve Babiša. Ten sľubuje najmä skoncovanie s korupciou či zvyšovanie životnej úrovne bežných ľudí, no na druhej strane sa musel boriť s množstvom škandálov, ktoré na neho neváhali vyťahovať jeho politickí rivali. Práve stolička predsedu vlády je podľa Babišových slov poslednou métou v jeho politickéj kariére. „Ak sa stanem premiérom, budú to moje posledné roky úradovania pred politickým dôchodkom,“ nechal sa počuť.
Pár dní pred voľbami prebehli posledné diskusie hlavných súperov. Najväčšia pozornosť sa sústredila na stret Babiša s doterajšou premiérskou stranou ČSSD, s ktorou roky sedel v jednej vláde. Na poste šéfa socialistov vystriedal Bohuslava Sobotku Ľubomír Zaorálek. Tí sa vzájomne napádali, kto môže za nízke mzdy či boj s korupciou. „Ryba smrdí od hlavy,“ skonštatoval Zaorálek a narážal na vyšetrovanie Babiša políciou v súvislosti s dotáciami okolo jeho farmy Čapí hnízdo. Slovenský miliardár na oplátku obvinil ČSSD z korupcie, ktorú „by počas trvania debaty ani nestihol celú vymenovať“. Rozdielny je aj prístup oboch strán k zavedeniu eura, zatiaľ čo Babiš sa k novej mene stavia s odporom, Zaorálek ju podporuje.
Veľkú rolu vo výsledku volieb však zohrajú menšie strany, ktoré sa dostanú do snemovne a budú musieť participovať na vládnej zostave. Medzi nimi by mali byť Piráti či hnutie SPD Tomia Okamuru. Vláda bude potrebovať 101 hlasov. Uvažuje sa tak o spojení ANO práve so xenofóbnym Okamurom a komunistami. Na druhej strane stojí tzv. koalícia Antibabiš, ktorá by však potrebovala veľké kompromisy. „Myslím si, že strana ANO získa o trochu menej hlasov ako tých 25 %, ale nerád by som sa púšťal do nejakých prognóz. V posledných dňoch sa totiž podarilo poskočiť nielen Pirátom, ale aj SPD, ktorí pre ANO predstavujú pomerne veľkú hrozbu,“ myslí si Karel Komínek, predseda českého Inštitútu politického marketingu.
Chudobný príbuzný?
Babiša mnohí prirovnávajú k americkému prezidentovi Trumpovi. Obaja sú bohatí magnáti s ostrým jazykom a riešeniami, ktoré mnohých poburujú. Podobný je pritom aj ich majetok. Zatiaľ čo Trumpov v uplynulom roku výrazne poklesol, Babiš sa udržiava vo forme. Podľa ekonomického magazínu Forbes má Trump v realitách, firmách či na účtoch neuveriteľných 2,6 miliardy eur. Tým sa stal „chudobnejším“ ako český predseda favorizovanej strany ANO Andrej Babiš. Forbes totiž jeho majetok v súčasnosti odhaduje na 3,4 miliardy eur, čo je takmer o 2 miliardy eur viac, ako mal Babiš na konte v roku 2013 pred vstupom do parlamentu.
Babiš je nebezpečný aj pre Slovensko
Eduard Chmelár, politický analytik
Andrej Babiš už dnes kontroluje niekoľkých ministrov vo Ficovej vláde. To je niečo, čo sa týka aj nás, to nie sú len české voľby, ale presahujú Česko a rozhodnú aj o smerovaní strednej Európy. Babiš je veľmi nebezpečný človek tým, že má zhruba rovnaký majetok ako Donald Trump. Ovládať taký malý štát s takým majetkom je pre demokraciu zničujúce a jeho podnikateľské portfólio zasahuje do všetkých oblastí, nehovoriac o jeho vplyve na médiá aj o tom, že má súkromnú spravodajskú službu...
V istých ohľadoch je nezraniteľný
Karel Komínek, predseda českého Inštitútu politického marketingu
Strana ANO je prvou politickou stranou, ktorá od začiatku Českej republiky vstúpila do snemovne a jej preferencie stúpajú. Všetkým ostatným pomaly padajú. ANO nerozpustilo marketingový tím, neustále komunikuje. Babiš 4 roky hovorí to isté a značka je na neho dobre naviazaná. Tvrdí, že mu tí starší politici stále hádžu polená pod nohy, ale on sa aj tak snaží republiku posunúť. Hoci by sa ako miliardár mohol venovať čomukoľvek inému, on sa rozhodol „obetovať“. A keď teraz prišlo to trestné stíhanie, tak mu to neuškodilo tak veľmi, ako by to uškodilo iným politikom. Dostal sa do silnej pozície a v istých ohľadoch je nezraniteľný.
Aké má šance stať sa premiérom?
Šárka Prát z českého Inštitútu pre politiku a spoločnosť
ANO je favoritom volieb, no ich podpora pred voľbami klesla. Keďže veľká časť voličov podľa prieskumov nevie, koho voliť. Najviac teda závisí od výšky volebnej účasti. Ak ANO vyhrá s výraznejším náskokom, je možné, že strany na svoje proklamácie nespolupracovať s ANO zabudnú a Babiš sa stane premiérom. Vtedy by najskôr došlo k spojeniu so súčasnými koaličnými partnermi ČSSD, KDU-ČSL. Ak však rozdiely medzi stranami nebudú veľké, môže dôjsť k spojeniu skôr hlavných rivalov (ODS a ČSSD) s ďalšími stranami (Piráti, TOP 09, KDU-ČSL) a ANO môže skončiť v opozícii.
Babišove kauzy
Bývalý eštebák?
V roku 2013 Ústav pamäti národa zverejnil dokumenty, ktoré majú potvrdiť Babišovu spoluprácu s ŠtB. Podľa zväzku z roku 1982 bol evidovaný ako agent ŠtB s krycím menom Bureš. Miliardár tvrdí, že sa v spisoch ocitol neoprávnene a vec dal na súd. Hoci mu krajský aj Najvyšší súd dali za pravdu, Ústavný súd ich právoplatné rozhodnutie pred pár dňami zrušil a prípad posunul na krajský odvolávací súd v Bratislave.
Využil dieru v zákone
Babiš v roku 2012 nakúpil dlhopisy vlastnej spoločnosti Agrofert za 1,5 mld. českých korún. Podľa Bohuslava Sobotku pri tom využil medzeru v zákone, keďže daň z príjmu sa vtedy zaokrúhľovala na celé koruny. Každý Babišov dlhopis mal totiž hodnotu 1 Kč a daň z nich bola len na 15 halierov, čo bolo po zaokrúhlení 0 korún. Babišovi z tejto transakcie plynie ročne 90 mil. českých korún.
Prípad Čapí hnízdo
Kauza Čapí hnízdo sa týka rekonštrukcie bývalého dvora Semtín neďaleko Prahy, ktorý vlastnila spoločnosť spadajúca pod Babišov holding Agrofert. V roku 2007 vydala anonymné akcie, nebolo teda zrejmé, kto je vlastníkom firmy. Babiš neskôr priznal, že majiteľmi bola jeho rodina. Firma získala dotáciu približne 2 milióny eur. Agrofert by však na ňu nárok nemal.
Ovplyvňovanie médií
Babišovou reputáciou zamávali uniknuté nahrávky s redaktormi pracujúcimi v médiách, ktoré Babiš vlastní. Hoci politik tvrdí, že médiami nemanipuluje, nahrávky svedčia o opaku. Na jednej z nich s novinárom diskutuje o tom, čo má kedy zverejniť. Na druhej nadáva na iných politikov aj na novinárov, pričom zaznelo aj „Sobotka je najväčšia sviňa, Marksová je krava, ktorá chľastá, a Zaorálek je debil.“
Do služby sa hlásia aj exoti
SPD - Proti islamu a migrantom
Tomio Okamura (45) sa narodil v Japonsku a v detstve začal žiť v Československu. Jeho stranu považujú za hnutie jedného človeka a vyčítajú mu xenofóbne názory. Okamuru považujú za egomaniaka, ktorý v politike dobre zarába. Pred voľbami stavil na imigráciu a islam, keďže mnoho Čechov to považuje za hrozbu.
Piráti - Väčšie právomoci pre ľudí
V súčasnej snemovni ešte nesedia, no majú veľké šance prebojovať sa tam. Šéf pirátov Ivan Bartoš (37) okolo seba zoskupuje mladých a vzdelaných ľudí, ktorých však mnohí považujú za príliš otvorených. Sú proti reguláciam aj obmedzeniu slobody. Chcú, aby ľudia odvolávali politikov prostredníctvom referenda a navrhujú aj komisiu ľudí, ktorá bude trestať sudcov.
Zelení - Coming out tesne pred voľbami
Šéf Zelených Matej Stropnický (34) je synom známeho hereckého páru Martina Stropnického a Veroniky Žilkovej. Zatiaľ čo on sám sa od skorého veku angažuje u Zelených, jeho otec sa pred pár rokmi pridal k Babišovi. Matej sa pár dní pred voľbami priznal k svojej homosexuálnej orientácii a dokonca predstavil svojho priateľa - českého seriálového herca.
KSČM - Ako na straníckom zjazde
Komunisti sa v Česku stále tešia vysokej popularite. V súčasnosti sa uvažuje, že s istou dávkou šťastia a voličských hlasov skončia v budúcej vláde. Súčasný šéf Vojtech Filip (62) pôsobí na ich čele od roku 2005 a za program by sa nehanbili ani ich predchodcovia pred rokom 1989. Kritizujú najmä nekonkrétne riešenia.
TOP 09 - Vyhranenie voči Babišovi
Miroslav Kalousek (56) sa ujal predsedníctva strany po populárnom kniežati Karlovi Schwarzenbergovi. Pod jeho vedením sa však strane až tak nedarí získať si priazeň voličov. Hlavnou témou kampane sa stalo vyhranenie voči Babišovi a tvrdia, že ide o to, či budú suverénni občania alebo zamestnanci holdingu.