Nevylúčila tiež, že sa stal obeťou zločinu, informovala agentúra Reuters. Neruda, laureát Nobelovej ceny za literatúru z roku 1971, zomrel 12 dní po prevrate, ktorým čilský diktátor Augusto Pinochet zvrhol v septembri 1973 socialistického prezidenta Salvadora Allendeho. Výpovede Nerudovho šoféra i paralely so zavraždením ďalšieho Pinochetovho odporcu však vyvolali podozrenie, že spisovateľ známy milostnou poéziou i komunistickými názormi mohol byť otrávený.
Telesné pozostatky jedného z najslávnejších básnikov Latinskej Ameriky exhumovali v roku 2013 s cieľom objasniť okolnosti jeho úmrtia. Testy dosiaľ dôkazy o otrave neodhalili, no naďalej pokračujú. Španielsky forenzný špecialista Aurelio Luna novinárom v piatok povedal, že tím 16 expertov zo Španielska, Francúzska, Čile, USA a Kanady objavil niečo, čo by mohli byť baktérie vykultivované v laboratóriu. Výsledky analýz by mali byť známe za šesť až 12 mesiacov.
Luna tiež uviedol, že na základe doterajších testov nie je pravdepodobné, že Neruda zomrel na rakovinu prostaty alebo vysilenie organizmu v dôsledku tejto choroby. Podľa odborníkov je "stopercentne isté", že úmrtný list Nerudu "neodráža realitu". Naďalej však nemožno potvrdiť, či jeho smrť bola prirodzená alebo násilná. Nerudova rodina a priaznivci sú rozdelení v otázke toho, či by mal byť tento prípad uzavretý, alebo by mali odborníci pokračovať v testoch. Pozostatky Nerudu vlani opätovne pochovali v záhrade básnikovho domu v pobrežnej oblasti Isla Negra.