Denník teraz prečítala aj reportérka britskej stanice BBC. Vyplýva z neho napríklad, že únos zrejme vôbec nebol pôvodným zámerom teroristov. "Každý deň nás bili. Bola som otrokyňa," povedala o troch rokoch v tábore Boko Haram Adamu. Denník písala, ako hovorí, kvôli spomienkam. Za pomoci zošitov určených pre hodiny islamskej náuky sa o to snažili mnohé unesené dievčatá, Adamu sa ale podarilo svoj zošit uchrániť pred väzniteľmi, ktorí nájdené denníky pálili. Pomerne dobrou angličtinou a lámanou hauštinou doň písali ešte ďalšie štyri kamarátky. Všetky až na jednu sú teraz na slobode. Sarah Samuel je spoločne so stovkou bývalých študentiek stále nezvestná.
Najzásadnejším zistením vyplývajúcim zo zápiskov je to, že únos stoviek mladých žien zrejme nebol pôvodným plánom teroristov. V denníku sa píše, že si muži prišli pre "motor", nie je ale jasné, o aký stroj malo ísť. Keď ho útočníci nenašli, strhla sa medzi nimi hádka ohľadom ďalšieho postupu. Nakoniec sa rozhodli pre únos. "Začali sa medzi sebou hádať. Jeden malý chlapec povedal, že by nás mali všetky spáliť. 'Nie, vezmeme si ich do Sambisy,' povedal niekto iný. 'Nie, urobme toto. Odvedie me ich za ich rodičmi.' Hádali sa a potom niekto povedal: 'Nie, nemôžem odísť s prázdnym autom a vrátiť sa s prázdnym autom. Keď ich vezmeme k (Abubakara) Shekauovi (vodca Boko Haram), on bude vedieť, čo urobiť'," líči denník okamihy únosu.
Ďalšie stránky napríklad odhaľujú, že jedna z obetí počas prevozu upozornila únoscu, že niektoré dievčatá sa snažia utiecť a zoskakujú z vozidiel. "Vodič ich hľadal sa svietidlom, ale nikoho nenašiel. Potom im povedal, aby zostali na mieste, že keď ešte niektorá vyskočí zastrelí ju," píšu autorky denníku.
Jedným z cieľov únoscov bolo konvertovať dievčatá na islam. Väčšinu obetí tvorili kresťanky a teroristi im v jednej chvíli dali na výber: buď sa stanú moslimkami, alebo ich polejú benzínom a zapália. Niektoré dievčatá si vybrali smrť, ale nakoniec sa ukázalo, že v nachystaných kanistroch nebol benzín, ale voda. Mladé ženy tiež väznitelia často tlačili na sobáš. "Chceli, aby sme sa za nich vydali a keď sme odmietli, bili nás," opísala Adamu, ktorá teraz študuje na univerzite v meste Yola.
Po medializovanom útoku Boko Haram v Chiboku vznikla medzinárodná iniciatíva Bring Back Our Girls (Vráťte nám naše dievčatá), v ktorej sa angažovala napríklad aj bývalá prvá dáma USA Michelle Obamová. Zo zápiskov obetí ale vyplýva, že niektorí obyvatelia severovýchodnej Nigéria sa k nim otočili chrbtom. Jedného dňa sa vraj skupine dievčat podarilo utiecť, miestne je ale hneď islamistom vrátili.