V jeho čele podľa všetkého stane doterajší minister financií Wolfgang Schäuble (CDU). Ustanovujúca schôdza parlamentu tiež oficiálne končí funkčné obdobie doterajšej vlády kancelárky Angely Merkelovej (CDU).
Hneď v prvých minútach ustanovujúcej schôdze na seba upozornil parlamentný nováčik v podobe protiimigračnej Alternatívy pre Nemecko (AFD). Strana totiž chcela nechať hlasovať o tom, kto dnešnú schôdzu do zvolenia predsedu Spolkového snemu povedie. Všetky ostatné strany to ale odmietli.
Už na konci svojho predchádzajúceho funkčného obdobia sa totiž Spolkový snem dohodol, že ustanovujúcu schôdzu nepovedie, ako bolo zvykom, najstarší poslanec, ale najdlhšie slúžiace poslanec. Strany sa tak chceli vyhnúť tomu, aby prvé zasadnutie viedol politik AFD. Služobne najstarším poslancom je práve Schäuble, ktorý ale kvôli svojej kandidatúre vedenie utorňajšej schôdze prenechal Hermannovi Ottovi Solms z liberálnej FDP.
Voľba pětasedmdesátiletého Schäubleho do čela parlamentu by sa mala zaobísť bez problémov. Komplikácie sa ale očakávajú pri hlasovaní o podpredsednícke poste pre Alternatívu pre Nemecko. Tretia najsilnejšia parlamentná strana má síce ako všetky ostatné nárok na jedno kresiel vo vedení Spolkového snemu, je ale dobre možné, že jej kandidáta Albrechta Glaser zákonodarcovia nezvolí. Vadí im totiž jeho skoršie kritické výroky o islame.
Vedľa konzervatívnej únie CDU / CSU kancelárky Merkelovej, Alternatívy pre Nemecko a FDP v parlamente zasadajú tiež sociálni demokrati, Zelení a Levice.