Členovia strážnej služby s vyholenými hlavami v amatérskych videách surovo bijú fanúšikov hostí obuškami a päsťami s cieľom natlačiť ich do pristaveného autobusu. Po férovo vedenom ligovom zápase sa priaznivci oboch táborov pri odchode zo štadióna nepochopiteľne dostali k sebe bližšie, ako býva zvykom. Iskra sa rozhorela v oheň...
„Videl som tie videá. Vnímam to ako zlyhanie členov SBS,“ zdôraznil pre Nový Čas Peter France, bezpečnostný manažér Slovenského futbalového zväzu (SFZ) a od minulého mesiaca aj Európskej futbalovej asociácie (UEFA).
„Ich konanie treba rozanalyzovať a vyhodnotiť kompetentnými orgánmi, lebo stále ide iba o podozrenie z priestupku alebo trestného činu. Toto počínanie je v rozpore s víziou, ktorou chce ísť náš zväz, Únia ligových klubov (ÚLK) i UEFA. Pre nás je prioritou zabezpečiť komfort a servis na štadióne pre všetkých fanúšikov. Nechceme, aby sa to opakovalo!“
Futbalové Slovensko je pobúrené z tvrdej akcie členov SBS, ktorí mlátili trenčianskych fanúšikov obuškami. Majú vôbec právo ich mať a použiť? „Usporiadatelia a SBS sú dve rôzne skupiny,“ vysvetľuje France. „Tí prví idú v zmysle zákona 1/2014, kde majú kompetencie - oprávnenia – a povinnosti. SBS sa riadi podľa zákona o strážnej službe, ktorá môže v zmysle tohto zákona používať aj donucovacie prostriedky. V tom je rozdiel. Usporiadatelia sú na štadióne kvôli prevencii a komfortu, SBS pre prípad ochrany a zabezpečenia života, zdravia a majetku.“
Po bitke to však na ochranu života či zdravia vôbec nevyzeralo. Na vzájomné slovné provokácie a národnostné urážky prišla iba jednostranná reakcia. SFZ slovami Franceho zásah odsudzuje a prikláňa sa k stanovisku ÚLK, ktorý sa od takýchto praktík dištancoval.
„Situácia nebola zvládnutá profesionálne. Prax ukazuje, že nie všetci sa hodia na túto prácu. Nie každý esbéeskár dokáže pracovať v dave fanúšikov a vo vyhrotených situáciách sa správať asertívne. Cieľom je, aby neboli pasívni, ale ani agresívni,“ tvrdí France. V D. Strede nejde o prvý prípad, keď strážna služba použila hrubú silu. Negatívne skúsenosti si zo Žitného ostrova v minulosti odniesli fanúšikovia Slovana, Trnavy či Žiliny. „Musí prísť k výmene,“ vyhlásil France. „Niektorí ľudia strážnych služieb trpia syndrómom vyhadzovačov. Toto nechceme. My sme za usporiadateľov a esbéeskárov, ktorí reagujú profesionálne a dodržiavajú 3 D filozofiu práce v dave ľudí: dialóg, deeskaláciu napätia a až úplne na koniec donucovacie prostriedky.“
Z reakcií D. Stredy a fanúšikov Trenčína
Po AS Trenčín a Únii ligových klubov zverejnil stanovisko k prípadu aj DAC Dunajská Streda, z ktorého vyberáme: „Eskaláciu napätia vyvolali fyzické útoky Trenčanov na pracovníkov SBS, ktorí im bránili v strete s domácimi a snažili sa ich dostať do autobusu. Namiesto nástupu do autobusu na nich vylievali pivo a mali vulgárne narážky na ich národnosť. Podľa našich informácií bol hlavným iniciátorom násilia fanúšik AS Trenčín, ktorému nedávno vypršal polročný zákaz navštevovať športové podujatia.“
Ako poslední sa ozvali fanúšikovia AS Trenčín, ktorí odmietajú tvrdenia D. Stredy, že spúšťačom zásahu boli práve oni: „Incident eskaloval hlavne vďaka pracovníkom SBS a ich neadekvátnemu vyhodnoteniu situácie. Namiesto bitia sa mali zamerať na provokatérov spomedzi domácich fanúšikov a vytlačiť ich do bezpečnej vzdialenosti od nášho autobusu. Nepochopiteľné bolo aj nečinné prizeranie sa príslušníkov Policajného zboru SR. Nakoniec sa niektorí z nich k praktikám SBS pridali."