Od budúceho roka tam záujemcovia budú môcť vyskúšať apiterapiu, čiže inhalovať včelí vzduch. K tejto liečbe neskôr pribudne aj spanie na včelích úľoch. K zložkám prijímaným v plynnej forme tak chcú pridať aj pozitívne vibrácie a energiu.
Za našou novinkou, ktorá je v západných krajinách vyhľadávaná, stojí včelár David Turčáni. „Snažíme sa rozvinúť u nás menej známu oblasť apiterapie. Ide o inhalovanie úľového vzduchu,“ prezradil Turčáni. Vzduch v úli je totiž sterilný a predovšetkým liečivý. Čiže tak ako ľudia využívajú včelie produkty formou potravy, mastí a tinktúr, môžu si ich do tela vpraviť aj v plynnej podobe prostredníctvom inhalovania cez respiračnú masku. Podľa neho je apiterapia vhodná aj pre alergikov, treba sa však poradiť s lekárom.
Inhalovať úľový vzduch však nemôžu ľudia alergickí na propolis. „Najlepšia je dvojtýždňová kúra, počas ktorej sa včelí vzduch inhaluje každý deň 30 minút,“ ozrejmil David. Najvhodnejšie obdobie na inhalovanie úľového vzduchu je od apríla do augusta. Čo na to alergiológ-imunológ? „Nemám s tým skúsenosti, ale určite je potrebná opatrnosť najmä u ľudí alergických na peľ. Je potom otázne, že kedy inhalovať a ako, aby tam neboli peľové častice a komponenty,“ povedal lekár Stanislav Janota a dodal: „Mnohé produkty z medu pomáhajú, ale stále je toho málo preskúmaného, že v ktorom úli sú alergény a v ktorom nie sú.“
Ako to funguje
1. Prístroj osadia na úľ.
2. Filtre zachytia peľ a včely.
3. Včelí vzduch sa inhaluje 30 minút.
Pri čom pomáha apiterapia
- bronchitída
- migrény
- problémy horných dýchacích ciest
- astma
- náchylnosť na infekcie
- depresie
- stres
- vyčerpanosť