Svoje výrobky prezentovala v roku 1883 na výstave v Bostone a jej nábytkom o dva roky neskôr zariadili Senát USA! Po vojne na jej mieste postavili textilný závod.
Svetoznáme ohýbané stoličky vyrábali v Banskej Bystrici od roku 1874. „Stoličková továreň bola najväčším zamestnávateľom v meste,“ hovorí historik Vladimír Sklenka. Stoličky z dielne Michaela Thoneta poznáme nielen z filmov pre pamätníkov a kaviarní, ale žiadané sú aj dnes. „Stolársku dielňu založil v roku 1830 a zamestnával 30 tovarišov. Približne vtedy sa začali aj jeho experimenty s naparovaním a ohýbaním bukového dreva, ktoré sa štiepilo menej ako dub alebo breza. V tých časoch sa totiž vyrábal nábytok z vyrezávaného masívneho dreva, ktorého výroba bola náročná a drevený odpad bol obrovský,“ vysvetľuje Sklenka.
Thonet hľadal niečo jednoduchšie, aby mohol využiť čo najviac materiálu. Vyskúšal dyhu. „Jednotlivé pásy varil v gleji, ohýbal ich v jednoduchých formách, kde ich aj nechal vyschnúť. Potom ich k sebe lepil kostným glejom. Vďaka tomuto postupu vyrobil v roku 1836 svoje boppardské kreslo z ohýbaného vrstveného dreva.
Podobnú technológiu využívali starí Egypťania už v roku 3000 pred n. l. Nápaditý nábytok zaujal kancelára Metternicha, ktorý Thoneta pozval na svoj zámok a zabezpečil, aby sa jeho nábytok dostal do Viedne. S pomocou šľachty sa Thonetovi otvorili dvere do celého sveta, jeho nábytkom zariadili dokonca aj Senát USA,“ dodáva Sklenka s tým, že dnes už z bývalej Stoličkovej továrne, žiaľ, nezostalo nič.
Michael Thonet (*2. 7. 1796 - † 3. 3. 1871)