Najčastejšie smerujú do Nemecka a Rakúska, kde sú platy výrazne vyššie ako u nás. Rezort práce je s vyprovokovanými podmienkami spokojný. Dopravcov sa zatiaľ zmeny nedotknú, pre nich pripravia samostatnú právnu normu.
Zmluvu máte uzatvorenú na Slovensku a pritom pracujete v Nemecku či inej krajine Európskej únie. Váš zamestnávateľ či agentúra vás vyšlú do zahraničia. Po novom by sa mali podmienky zlepšiť. Prijali zmeny, podľa ktorých by vysielaní zamestnanci mali pracovať za podmienok ako domáci. Podľa štatistík Európskeho parlamentu takto pracovalo takmer 100-tisíc Slovákov, naopak, k nám vyslali firmy vyše 8-tisíc zamestnancov.
Najviac chodia ľudia robiť do Nemecka, táto krajina je najčastejším miestom výkonu aj pre ľudí z našej krajiny. „Členské štáty sa dohodli, že odvetvie cestnej nákladnej dopravy sa zatiaľ bude riadiť starými pravidlami. Keďže ide o špecifický sektor, ďalej sa rokuje o zmenách, ktoré sa budú týkať len dopravcov a budú súčasťou osobitného ,dopravného balíka‘,“ vysvetlila poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska Jaroslava Lukačovičová.
O zmene rozhodne parlament
Ján Richter, minister práce, sociálnych vecí a rodiny
Rada dospela k rozhodnutiu, teraz pokračuje legislatívny proces rokovaním v Európskom parlamente.
Dohodnuté prechodné obdobie štyroch rokov je dostatočné, aby sa naň firmy pripravili. Slovenská republika dosiahla to, čo požadovala. Smernica bude napĺňať očakávania zamestnancov. Eliminuje nežiaduce javy.
Vyslaný zamestnanec
- Plat bude podľa zákonov a kolektívnych zmlúv krajiny, kam ide pracovať.
- Podrobnosti o odmeňovaní budú krajiny zverejňovať na webe.
- Mali by im vyplácať náklady na cestu a ubytovanie.
- Pravidlá by mali platiť aj pre agentúry dočasného zamestnávania (rovnaké podmienky ako hlavní dodávatelia zamestnávateľa).
- Doba vyslania bude 12 mesiacov (s možnosťou predĺženia na 18 mesiacov).
- Podmienky môže zmeniť počas rokovania parlament, prechodné obdobie má byť 4 roky.