Po niekoľkoročnom procese sudca rozhodol, že nejde o trestný čin, ale iba o priestupok. Prokurátorka proti rozhodnutiu podala sťažnosť, čiže čin sa vráti na krajský súd. Jánošová bola z verdiktu poriadne rozčarovaná.
Jánoš bol obvinený z týrania blízkej a zverenej osoby od marca 2015 a vzdal sa svojho poslaneckého mandátu v parlamente. Súd teraz rozhodol, že svoju ženu Ivetu netýral a spôsobil len priestupok proti občianskemu spolunažívaniu. Manželka ani dcéra podľa súdu netrpeli znakmi týrania a Jánoš im nespôsoboval fyzické ani psychické utrpenie. Rozhodujúcim elementom boli znalci, ktorí mali vypovedať, že ani jedna z Jánošových príbuzných netrpela posttraumatickou poruchou a týranie nepotvrdili ani prítomní svedkovia. „Toto je výsledok našej justície. Takáto je u nás spravodlivosť. Chcem osloviť všetky ženy týrané v domácom násilí, aby sa nedali a aby svojim mužom netrpeli týranie, aby sa ozvali. Bojujem za dcéru a pokoj, my sme sa oslobodili. Sloboda je v dobrom a čistom svedomí,“ povedala po vynesení rozsudku Jánošová. Posudky, ktoré hovorili o tom, že má nezrelé správanie v citovej a sexuálnej oblasti a narcistické sklony, nechcela komentovať.
Exposlanec Jánoš bol počas verdiktu bez emócií. „Polícia aj súd potvrdili, že som sa nedopustil trestných činov, z ktorých ma obžalovala prokuratúra. Svoju vlastnú dcéru som nevidel dva a pol roka a z tohto pohľadu držím všetkým otcom a mužom, ktorým partnerky a bývalé manželky bránia v akomkoľvek kontakte so svojimi deťmi, aby vydržali v tomto ťažkom boji,“ dodal Jánoš. Podľa obžaloby pritom svoju manželku fyzicky týral, vyhrážal sa jej pištoľou a zakazoval stretávať sa s rodinou. Vyháňať ju tiež mal z bytu v Prievidzi aj v Bratislave. Vulgárne sa mal správať aj k maloletej dcérke. Hrozilo mu väzenie 7 až 15 rokov. Prokurátorka sa proti rozhodnutiu súdu odvolala.
Zlý signál pre týrané ženy
Jana Porubcová, psychologička, manželský poradca
- Ak žena prekoná strach a ide na políciu, už to je veľká odvaha. Ženy sa často cítia vinné za to, že im muž ubližuje, že ony sú na vine. Ak prípad skončí tak, že z obžaloby je len priestupok, je to zlý signál aj pre ostatné týrané ženy. Vidia to tak, že sa im neoplatí ísť na políciu, podrobiť sa nepríjemnému vyšetrovaniu a sú vystavené nepríjemným otázkam, ktoré ich zraňujú. Je jedno, či je to predavačka alebo manažérka, každá žena má svoju cenu.