Krásy Slovenska reprezentujú netradiční súťažiaci. Sú mocní, starí, raz za rok rodia chutné plody a je radosť sa ne pozerať. Nie jeden, ale hneď štyri stromy víťazili alebo bodovali v celoslovenských, ale aj európskych súťažiach.
Majú byť na čo hrdí. „Máme tu bohatú ovocinársku tradíciu. Jabloň, ktorá zvíťazila tento rok, nebola síce najkrajšia, ale je za ňou príbeh. Aj napriek tomu, čo prežila, stále rodí. Stromy nepotrebujú ľudí, ak stromom neublížime, dokážu prežiť aj bez nás. Táto jabloň je toho dôkazom, lebo si tam žije sama popri ceste, a aj napriek tomu, že je rozštiepená, mávala až 500 kilogramov jabĺk, teraz už menej – okolo 300 až 400 kilogramov,“ povedal starosta Bošáce Daniel Juráček.
V obci, ktorá v roku 1905 dodávala takmer 800 ton sliviek prevážaných na pltiach do Viedne aj Budapešti, sa snažia zachovať staré odrody a práve víťazstvá bošáckych stromov na slovenských a európskych súťažiach sú veľkou motiváciou. Tohtoročný slovenský Strom roku z Bošáce jabloň domáca zabojuje o medailové miesta opäť na celoeurópskej súťaži vo februári 2018 „V roku 2015 sa hruške podarilo vďaka hlasom Slovákov za týždeň z priebežného 5. miesta predbehnúť Poliakov a Španielov a obsadiť tretie miesto,“ dodal Juráček.
Jabloň domáca víťaz Strom roku 2017
Starý strom veľmi vzácnej a takmer zabudnutej odrody je pamiatkou na starých ovocinárskych majstrov. Aj po viac ako sto rokoch a napriek rozštiepeniu stále rodí takmer 400 kilogramov chutných jabĺk. Aj napriek poškodeniu sa neustále rozpína.
- Jabloň domáca, odroda Citrónové zimné Zabudišovské (Malus domestica, Borkh.) Bošáca, okr. Nové Mesto nad Váhom
- lokalita: katastrálne územie Obce Bošáca, miestna časť obce Zabudišová
- vek: 120 rokov, obvod: 251 cm, výška: 13 m
„V jej okolí sa zdržiavali vojaci a vraví sa, že by mala mať v sebe ukryté v sebe náboje z druhej svetovej vojny,“ povedal D. Juráček.
Jeden z najväčších stromov svojho druhu. „Je veľmi vzácna, na celom Slovensku bolo týchto stromov len okolo 800 kusov. Rodí až po 20 rokoch a alkohol vyrábaný z jej plodov sa využíva v zdravotníctve a je veľmi vzácny,“ vysvetlil D. Juráček.
Je to mohutný strom, ktorých je už málo. Podľa pamätníkov z Bošáce v minulosti kvôli výstavbe ich chceli vyťať. Tromi „pásakmi“ ich vytrhávali zo zeme a nevedno, či túto jedinú nechali, že nešla vytrhnúť zo zeme,“ objasnil D. Juráček.