Teplota či bolesť svalov však môžu znamenať aj začínajúcu sa žltačku. Práve v tomto období zaznamenal Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ SR) nárast počtu nakazených. Prípady hlásia zo škôl aj z pracovísk. Aká je najlepšia prevencia, kedy vám vakcínu zaplatí poisťovňa a kto vás otestuje, radia všeobecná lekárka Anna Rozborová a Zuzana Drobová z ÚVZ SR.
Môžem sa nakaziť podaním ruky?
- Ochorenie sa nešíri príležitostným kontaktom, ako je napríklad podanie ruky, objatie alebo kašeľ. Rizikovým faktorom je chabá osobná hygiena, najmä po použití toalety.
Aké sú prvé príznaky?
- Prvé príznaky sa objavujú zväčša po 15 až 50 dňoch od nákazy. Podobajú sa chrípke, takže trpíte zvýšenou teplotou, bolesťou svalov a kĺbov, nevoľnosťou, zvracaním aj nechutenstvom.
Ako sa toto ochorenie lieči?
- Neexistuje žiadna liečba žltačky typu A. Takmer všetci pacienti sa zotavia bez akejkoľvek liečby. Lekár sa sústredí na podávanie tekutín, výživových doplnkov, ktoré nahrádzajú stratené tekutiny hnačkou a zvracaním.
Ktoré skupiny sú rizikové?
- Deti predškolského a školského veku, mladí a dospelí do veku 35 rokov a cestovatelia.
Kde sa môžete dať otestovať?
- Ak ste boli v rizikovom prostredí, môžete vyhľadať svojho všeobecného lekára, ktorého na túto skutočnosť upozorníte. Ak už máte jasné príznaky ako je typické zožltnutie, choďte hneď k infektológovi.
Čo sa deje s nakazeným pacientom?
- Nakazený je hospitalizovaný na infekčnom oddelení. Základom je diéta s nízkym obsahom tuku, pri nechutenstve sa podávajú infúzie. Dĺžka hospitalizácie je individuálna.
Aká je prevencia pri žltačke typu A?
- Dôsledne dodržiavať zásady osobnej hygieny, najmä umývanie rúk po použití toalety, pred jedlom a používať zdravotne vyhovujúcu vodu. Najúčinnejšie je však očkovanie.
Ako dlho je účinné očkovanie?
- Je dôležité dať si dve dávky vakcíny. Druhá sa podáva od pol roka až do 36 mesiacov od podania prvej. Účinná je 10 rokov a potom je potrebné preočkovanie. Pri preočkovaní stačí len jedna dávka vakcíny.
Kedy je vakcína zadarmo?
- Regionálni hygienici určia osoby, ktoré sú ohrozené a boli s osobou nakazenou žltačkou typu A v užšom kontakte. Na základe ich odporučenia má osoba zo zákona nárok na bezplatné očkovanie. Poisťovňa Dôvera očkovanie plne hradí svojim poistencom do 18 rokov.
Ktoré typy žltačky poznáme a ako sa prenášajú?
Typ A
- prenáša sa potravinami alebo vodou pri ich znečistení napríklad fekáliami alebo nedostatočnou hygienou
- neprechádza do chronickej žltačky, nemá mierny priebeh a príznaky
odznievajú samy od seba
Typ B
- prenos krvou, pohlavným stykom používaním použitej injekčnej striekačky alebo z matky na dieťa
- až 95 % ľudí získa po nákaze celoživotnú imunitu, no chronická infekcia zvyšuje riziko cirhózy a rakoviny pečen
Typ C
- prenáša sa pri transfúzii, používaním injekčnej ihly, kontaktom s nakazenou krvou alebo znečistenými nástrojmi
- každý 20. z nakazených má rakovinu pečene
Typ D
- prenáša sa krvou alebo k nákaze je potrebný vírus žltačky typu B
Typ E
- nakazíte sa vodou alebo potravinami ako pri type A
- nákaza prechádza do chronickej hepatitídy a u tehotných žien môže spôsobiť závažné ochorenie pečene alebo smrť