Washington podporuje ústavné opatrenia španielskej vlády s cieľom udržať krajinu "silnú a jednotnú", uviedla hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí USA Heather Nauertová s tým, že obaja spojenci s NATO "úzko spolupracujú na zlepšení našich spoločných bezpečnostných a hospodárskych priorít".
Jej vyhlásenie vyjadruje jasný nesúhlas USA s odtrhnutím Katalánska od Španielska a vytvorením nezávislej republiky, uvádza agentúra AP. Tá tiež informuje o tom, že v katalánskom meste Girona prívrženci nezávislosti regiónu strhli z budovy radnice španielsku zástavu a nahradili ju katalánskou. Na videu zverejnenom na Twitteri vidieť, ako dav kričí "preč, preč, preč so španielskou zástavou" krátko po tom, ako katalánsky parlament vyhlásil v piatok nezávislosť od Španielska. Senát v Madride následne schválil návrh na uplatnenie ústavného článku č. 155, na základe ktorého bude môcť vláda v Madride odvolať katalánsky kabinet a zaviesť priamu kontrolu nad týmto regiónom.
Nemecko: Suverenita Španielska zostane nedotknuteľná
Nemecká vláda neuznáva deklaráciu o vytvorení samostatného Katalánska. Berlín v oficiálnom stanovisku na krok katalánskeho parlamentu tiež vyjadril podporu jasnému postoju španielskeho premiéra Mariana Rajoya ohľadom zaistenia a obnovy ústavného poriadku.
Spolková vláda sleduje s obavami vyhroteniu situácie, vyvolané "ďalším porušením ústavy zo strany katalánskeho parlamentu", uviedol hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert. "Suverenita a územnú celistvosť Španielska sú a zostanú nedotknuteľné," zdôraznil Berlín s tým, že jednostranne vyhlásená nezávislosť Katalánska tieto princípy narušuje. "Spolková vláda také vyhlásenia nezávislosti neuznáva," stojí vo vyhlásení.
Nemecká vláda tiež "podporuje jasné stanovisko španielskeho ministerského predsedu ohľadom zaručenia a obnovy ústavného poriadku". Berlín tiež vyjadril nádej, že účastníci sporu využijú všetky možnosti k dialógu a k zníženiu napätia.
Pridávajú sa ďalšie štáty
Britská, talianska a francúzska vláda oznámili, že neuznávajú rezolúciu o vytvorení samostatnej Katalánskej republiky, ktorú odsúhlasil katalánsky parlament.
Úrad britskej premiérky Theresy Mayovej v prehlásení uviedol, že rezolúcia je založená na ľudovom hlasovaní, ktorú označil za nelegálne a vyslovil sa za zachovanie jednoty krajiny. Francúzsky prezident Emmanuel Macron uviedol, že španielsky premiér Mariano Rajoy má jeho podporu a zostáva jeho jediným politickým partnerom.