Do nádherného kúpeľného areálu s kolonádou prúdili stovky rekreantov a nie nadarmo sa im hovorilo „slovenské Karlove Vary“. Dnes je obyvateľom mesta z ich stavu do plaču. Obnova kúpeľov je napriek sľubom politikov nereálna.
Ešte v 30. rokoch minulého storočia sa v Sobraneckých kúpeľoch vo veľkom úspešne liečili kožné choroby. Aj preto boli v časoch najväčšej slávy známe ako slovenské Karlove Vary. „Sobranské kúpele neodškriepiteľne patria k histórii Sobraniec a okolia. Keby nebolo kúpeľov, tak by mesto možno dnes ani neexistovalo. Začalo sa zaľudňovať vďaka nim,“ hovorí amatérsky historik Ján Semka. Zozbieral dobové fotografie a vydal ich formou kalendára.
Hľadá sa investor
Množstvo nádherných stavieb padlo za obeť druhej svetovej vojne. Kúpele sa síce čiastočne obnovili, no rôzni správcovia ich doviedli do záhuby. Od roku 2004 ich prevádzka stojí a budovy chátrajú. Súčasťou akčného plánu, ktorý premiér Robert Fico prezentoval na výjazdovom rokovaní vlády v auguste 2016, je vybudovanie liečebného relaxačného centra nadväzujúceho na tradíciu kúpeľníctva. „V akčnom pláne máme schválené peniaze na štúdiu realizovateľnosti. Samozrejme, že z týchto prisľúbených prostriedkov obnovu nedokážeme zrealizovať. Musíme hľadať riešenia,“ povedal primátor Pavol Džurina.
Od mája do septembra
- 4 liečivé pramene spomína už kronika z roku 1336
- boli vhodné aj na liečbu dny či ženských ochorení
- fungovali od mája do septembra
- za 1. ČSR odliečili 1 200 ľudí ročne