SMK tvrdí, že podľa vzoru Katalánska, ktoré sa snaží odtrhnúť od Španielska, sa podobným smerom majú vydať aj občania maďarskej národnosti na Slovensku. Historik nad ich plánmi len krúti hlavou.
Zatiaľ čo na Pyrenejskom polostrove vzplanuli vášne po tom, čo katalánsky parlament odhlasoval nezávislosť, sa niečo podobné snaží rozpútať aj maďarská strana na Slovensku. „Spor Katalánska a Španielska ukazuje, aké to je, keď väčšina nie je ochotná počúvať menšinu,“ zamýšľa sa SMK pod vedením predsedu Józsefa Menyhárta. Španieli podľa nich po desaťročia „hrubo utláčali Kataláncov“ a Barcelona si tak vybojovala širokú autonómiu. „Maďarská komunita na Slovensku potrebuje silnejšie zastúpenie a samosprávu. Nie odtrhnutie, ale to, aby sme vo vlastných záležitostiach rozhodovali my sami,“ dodali z SMK.
Historik Dušan Kováč označuje takéto reči za prežitok. „Katalánci majú svoje hranice, určitú autonómiu, keď sa porovnáva SMK s Katalánskom, tak tomu nerozumejú,“ tvrdí Kováč s tým, že podobná iniciatíva narobí len konflikty. „Toto politikárčenie, na ktoré už doplácali predkovia Maďarov na Slovensku, nie je veľmi príťažlivé ani pre nich,“ povedal Kováč.
Katalánskeho premiéra obvinili
Španielska prokuratúra obvinila zosadenú katalánsku vládu a vedenie parlamentu zo vzbury. Dôvodom sú ich snahy o nezávislosť Katalánska. Medzi obvinenými je aj bývalý katalánsky premiér Carles Puigdemont. Za vzburu mu hrozí 30 rokov basy.