Kontroverzný počin vyvoláva protichodné nálady. Záhadou ostáva, kto si túto antikampaň objednal. Nik sa k nemu totiž nehlási. Na bilbord upozornila čitateľka Jana. „Vraciame sa do doby kamennej? Deti si už nemôžu obliecť ani halloweensky kostým?“ pýta sa a pokračuje: „Odkiaľ obec nabrala, že deti Halloween berú ako sviatok? Veď je to len obyčajná zábava.“ Nový Čas zistil, že bilbord si mestská časť neobjednala.
„Otvorenú nespokojnosť alebo odsudzovanie som medzi ľuďmi nezaregistroval. Kresťania asi takto vyjadrujú svoj postoj. Niektorí možno u nás ani nevedia, čo je Halloween,“ vyjadril sa lomnický poslanec Pavol Molčan. K antikampani sa nik nepriznáva. „Nevšimol som si, čo je tam nalepené, neviem, kto si to objednal,“ odvetil miestny kňaz.
Podľa hovorcu Arcibiskupského úradu Košickej diecézy Jaroslava Fabiana „spomínaný bilbord nie je umiestnený na pozemku rímskokatolíckej cirkvi a ani zadávateľom nie je rímskokatolícka cirkev.“ Nehlásia sa k nemu ani sestry z neďalekého kláštora redemptoristiek, hoci jeho odkaz schvaľujú.
Starí Slovania mali podobný sviatok
Katarína Nádaská, etnologička
- Sviatok poznali Kelti pod názvom Samhain, slávil sa 31. októbra. Ich kňazi druidi verili, že na jednu noc sa duše mŕtvych môžu vrátiť do sveta živých. Starí Slovania mali podobný sviatok, keď robili svetlonosov z tekvíc a sviečok. Až po príchode kresťanstva bol zavedený Sviatok všetkých svätých a Pamiatka zosnulých. Súčasný Halloween má pôvod v Amerike, kde bohatší obdarúvali chudobné deti v kostýmoch. V 60. rokoch 20. storočia tam vznikla Cirkev Satanova a Halloween zneužili tak, že z neho spravili svoj sviatok. Zmenil sa na oslavu smrti a satana. V tomto svetle kresťania správne poukazujú na to, že treba myslieť viac na zosnulých predkov.