Turisti totiž volali po lepšom prepojení naprieč národným parkom a znovusprevádzkovaní najväčšieho lákadla. Keďže na vytúženú obnovu lanovky z Dediniek na Geravy k 200-tisíc eurám z Úradu vlády prihodí košický VÚC ďalších 400-tisíc, už to nie je len sen.
Uvedené zdroje spolu s opravou cesty cez sedlo Kopanec zo Stratenej do Hrabušíc, ktorú dajú do poriadku za ďalších 469-tisíc eur už na jar budúceho roka, sú naozaj dobrou správou pre návštevníkov národného parku. „Teší nás rekordná návštevnosť Slovenského raja, čo súvisí aj so zvyšovaním úrovne služieb. Keď sa v horizonte dvoch-troch rokov podarí zrekonštruovať aj lanovku v Dedinkách, juh parku ožije a turisti sa postupne rozptýlia objavovaním ďalšieho krásneho kúta,“ uviedla riaditeľka organizácie Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková. Mala na mysli aj nové cyklotrasy a rozvoj vodných športov a rybolovu v okolí Palcmanskej Maše, kde sa neďaleko nachádza vyhľadávaná Dobšinská ľadová jaskyňa.
Starosta Dediniek Milan Červenka pripomenul, že už šesť rokov odstavená lanovka miestnych podnikateľov výrazne pripravila o tržby. „Cestovný ruch vybudovaním dvojsedačky na Geravy, na ktorú sa nám už podarilo získať zhruba 600-tisíc eur, určite stúpne. Stanovisko ochranárov je kladné, takže po verejnom obstarávaní by sa budúci rok už mohla začať aj samotná oprava. Dúfam, že už v roku 2019 by sme mohli spustiť prevádzku lanovky,“ dodal Červenka.
Postavili ju pomocou lesníckych lanoviek
Lanovku dali do prevádzky v roku 1970, stavali ju bez helikoptéry, len pomocou lesníckych lanoviek asi tri roky. Merala až 1 951 metrov, na trase bolo 32 oporných stĺpov a prekonávala prevýšenie vyše 200 metrov. Na bežných lanovkách vidieť z jednej stanice do druhej, no v tomto prípade to pre vlnitý terén nebolo možné. Trasa lana totiž viedla cez tri kopce. Vyvezenie sedačkou trvalo 20 minút. Lístky na začiatku prevádzky stáli pre dospelého hore 9 a dole 12 korún, na konci prevádzky 3, resp. 5 eur.