Diela nadaného päťdesiatnika, ktorý svoje výtvory kedysi predával i na ulici, dnes visia od európskeho parlamentu v Bruseli cez chatku pri nórskych fjordoch až po Madagaskar. A svoje miesto si našli aj vo vesmíre.
Ján (51) si kreslenie zamiloval už ako školák a venuje sa mu väčšinu života. V roku 2001 začal robiť kalendáre s trenčianskymi motívmi a motívmi slovenských hradov. Keď mala Európska komisia v Trenčíne zasadnutie, kúpili ich sto a jeden z nich visí aj v centrále v Bruseli. Jeho obrázky slúžia aj ako predloha pre šitie svetrov.
Sympatický päťdesiatnik priznáva, že kreslenie zbožňuje, napriek tomu si zisk zo svojich výtvorov príliš neužil. „No nestalo sa mi, že by som nepredal jediný obraz a nemal som aspoň na klobásku a na kofolu,“ vraví s úsmevom. Jeho diela sa dostali aj do exotiky. „Pamätám si, že z Madagaskaru prišiel do Trenčína pán aj s tromi deťmi. Chcel odo mňa strašne kúpiť nejaký obrázok a hrozne dlho zmlúval cenu. Mal strašnú radosť z toho, keď sa mu podarilo cenu znížiť a kúpil asi 5 obrázkov a tie išli na Madagaskar,“ spomína.
Raz mu dokonca prišla MMS nórskeho fjordu s hmlou a drevenou chatkou. „Písal mi kamarát, že aby som sa na tú chatku pozrel, či som tam niekedy bol. Odpovedal som mu, že čo by som tam robil. Poslal mi vzápätí druhú správu zvnútra a visel tam môj obraz,“ pokračoval. Ďalšie z diel sa dostalo, kam ešte žiadny umelec nedosiahol, do vesmíru.
„Keď som sa živil na ulici, predával som aj v suveníroch. Dal som natlačiť 20 tričiek a dali sa do predajne. Všetky sa vypredali, okrem jedného. Po nejakej dobe mi predavačka povedala, že sa predalo aj to, že tam boli americkí kozmonauti a že ho kúpili,“ vysvetľuje s tým, že si spočiatku myslel, že ide o žart. „Za pol roka som videl na fotografii svoje tričko na kozmonautovi vo vesmíre. Pôvodne chceli ako suvenír z Trenčína šálku, ale NASA im to neschválila, tak kúpili tričko,“ dodáva.