Prijal pozvanie organizátorov programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE), ktorého zakladateľom je práve Edwardov otec - princ Philip. V minulom roku sa do programu zapojilo takmer 2 000 mladých ľudí z celého Slovenska, ktorí za rok museli zdolať štyri veľké výzvy. Organizátori vybrali 50 študentov, ktorí prekonali samí seba a pri preberaní ceny sa stretli s princom. Ten však v minulosti nepatril medzi najlepších študentov.
Princ Edward sa narodil 10. marca 1964 v Buckinghamskom paláci. Je najmladším synom kráľovnej a jej manžela Philipa. V dobe svojho narodenia bol tretím nasledovníkom trónu, dnes je deviatym. Navštevoval súkromné školy Gibbs School a Heatherdown School. Nebol však výborným žiakom. Strednú školu s maturitou skončil s jednou známkou C a dvakrát známkou D.
Po strednej škole v roku 1982 rok strávil ako učiteľ na Wanganui Collegiate School na Novom Zélande. Aj napriek nie veľmi dobrej maturite sa dostal na Univerzitu v Cambridgei, kde študoval dejiny. Jeho prijatie sa stretlo s vlnou kritiky, pretože univerzita je známa tým, že na nej študujú len tí najmúdrejší. Napriek tomu skončil školu s titulom magister.
Edward dlho nevydržal ani ako kadet kráľovskej námornej pechoty. Absolvoval len tretinu výcviku. Podieľal sa na príprave muzikálov, umelcom musel variť aj čaj.
Ako získať cenu
Mladý človek, ktorý chce ocenenie získať, musí na sebe 6 až 18 mesiacov vytrvalo pracovať a prekonať štyri výzvy - rozvíjať svoj talent, športovať, zlepšovať okolie cez dobrovoľníctvo a na záver zvládnuť dobrodružnú expedíciu. Študenti sa tak zlepšujú v timemanagemente, pestujú si sebavedomie, vytrvalosť a cieľavedomosť, pomáhajú druhým, zbierajú zážitky či učia sa práci v tíme na dobrodružných expedíciách.
Alžbeta Poláková
študentka zo Strednej zdravotníckej školy, Záhradnícka 44 v Bratislave
Alžbeta pred niekoľkými rokmi skoro úplne stratila zrak. V rámci rozvojového programu DofE sa prvýkrát rozhodla čeliť svojmu hendikepu a strachu. Zvládla náročnú jazdu na tandemovom bicykli. „Sedieť po troch rokoch opäť na bicykli bol úžasný pocit, pretože ten vietor vo vlasoch mi už veľmi chýbal,” priznala Alžbeta, ktorej pri plnení jej sna pomáhal brat. „Začiatky boli veľmi náročné. Neúspešne sa pri mne vystriedalo niekoľko spolucyklistov,” približuje. Po mesiaci vytrvalého skúšania sa konečne dostavila sladká odmena.
Alžbetka tiež pravidelne navštevovala seniorov v sociálnom zariadení, prechádzala sa s nimi, rozprávala a spríjemňovala im dni. „Konečne môžem aj ja niekomu pomôcť, pretože doteraz bolo pomáhané iba mne,” priznala.
Michael Dobrota
študent z bilingválneho gymnázia Milana Hodžu v Sučanoch
Michal získal cenu za vytrvalosť a vnútornú motiváciu. Najskôr sa naučil liezť na skaly. Postavil sa svojmu strachu a neodradilo ho ani množstvo pádov po prvých nesmelých pokusoch. Pravidelne trénoval a postupne sa vypracoval na vytúženú úroveň 5+. „Keď som hore, mám pocit slobody, ale aj odhodlanie ísť ďalej,” priblížil Michael.
V rámci rozvoja talentu v programe musel zložiť 5 vlastných skladieb na klavíri pre deti. „Bolo to veľmi náročné a frustrujúce. Dlho som nevedel, kde a ako začať. Týždne som beznádejne sedával pri klavíri. Keď som však postupne zložil moju prvú skladbu, nakoplo ma to a vedel som, že už zložím všetkých päť,” približuje svoju skúsenosť Michael.
Lenka Božiková
absolventka Gymnázia v Dubnici nad Váhom
Mária Rosinová
skautka zo skautského centra 70 zboru Bizón víťazí
Mária prekonala svoju lenivosť. Počas troch mesiacov 45 dní aktívne behala, hoci pred tým sa tomuto športu vôbec nevenovala. Za východu či západu slnka, v letnom vánku ale aj 35-stupňových horúčavách. „Určite mám pocit, že som sa prekonala. Táto náročná bežecká výzva v rámci programu DofE bola prvá, ktorú som v živote dotiahla do konca,” povedala. Mária sa okrem behu tiež venovala písaniu básní a dobrovoľnému organizovaniu prednášok na tému feminizmu a úlohy žien v spoločnosti. „Som presvedčená, že keď sa v budúcnosti budem chcieť nejako hecnúť a prekonať sa, nebude mi to robiť problém,” uzavrela.