Odborníkov z českého mesačníka dTest to viedlo k tomu, aby opäť porovnali kvalitu masla na pultoch obchodov. Ako v teste obstáli niektoré výrobky, ktoré sú dostupné aj na slovenskom trhu?
Odborníkov zaujímalo najmä to, či sa pri vysokých cenách masla môžeme spoľahnúť na jeho kvalitu. Správy z laboratória sú celkom dobré. „Nezistili sme ani prídavok cudzieho tuku, ani ,nastavenie‘ masla nadmerným množstvom vody,“ tvrdí Vanda Jarošová z českého časopisu dTest. Z obalov výrobkov dostupných aj na Slovensku vyplýva, že najmaslovejšími sú Billa České máslo 84 % a Tatra Farmárske maslo. A to je aj pravda. Analýza potvrdila, že oba výrobky obsahujú najmenej 84 percent tuku. „V oboch prípadoch bol nameraný obsah tuku ešte o zhruba pol percenta vyšší,“ dodáva Jarošová.
Tuk nesklamal
Základnou zložkou masla je mliečny tuk. Česi a Slováci sú zvyknutí na maslo, ktoré obsahuje 82 percent tuku, ale to nie je jediná možnosť. Nariadenie Európskej komisie z roku 2013 predpisuje obsah tuku od 80 do 90 percent. „Ani jeden z extrémov sa v našom výbere neobjavil. Deklarovaný obsah mliečneho tuku sa pohyboval od 82 do 84 percent,“ tvrdí Vanda Jarošová z dTestu. Dôležitá je aj čistota mliečneho tuku - či sa v ňom neobjavuje aj niečo iné, najmä rastlinný tuk. Výsledky však ukázali, že všetky analyzované vzorky boli poctivé, bez akýchkoľvek stôp po rastlinnom tuku.
Čo je ideál
- maslo žltkavej až slabo žltej farby
- rovnorodé, na reze matne lesklé a so suchým, prípadne jemne oroseným povrchom
- chuť a vôňa musia byť čisté, mliečne aromatické a lahodne príjemné
- v závislosti od použitej suroviny može niesť nádych po sladkej alebo kyslej smotane
Trocha zdražie, ale prežijeme to
Ľubomír Drahovský, analytik obchodu
Maslo je súčasťou prípravy rôznych pečív v domácnostiach, takže bude oň záujem. Za tohto predpokladu jeho cena môže jemne vzrásť. Nepredpokladám väčší nárast pred Vianocami ako 3 - 5 percent. Maslo nie je taký obmedzujúci faktor, aby ohrozilo kvalitnú prípravu vianočného stola.