Zatiaľ čo z hľadiska zadlženosti vychádza najlepšie Nitrianska župa, v porovnaní platov či nezamestnanosti je najprosperujúcejší Bratislavský kraj.
Obyvatelia môžu vo voľbách zmeniť pomerne veľa, no posledné roky tomu účasť príliš nenasvedčovala – hýbala sa len okolo dvadsiatich percent. Župani majú oveľa väčšie kompetencie, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Rozdeľujú peniaze na opravu ciest, škôl, domovov dôchodcov a získavajú financie z eurofondov. Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) zverejnil súhrnnú štatistku, ktorá hodnotí, ako posledné roky jednotlivé kraje hospodárili a vplývali tak na život každého z nás. „Celkovo možno konštatovať, že župy pokračujú v trende z posledných rokov, keď sa im darí zlepšovať výsledky vo väčšine ukazovateľov,“ približuje analytik Matej Tunega.
Zároveň dodáva, že VÚC môžu vďaka vyššiemu prebytku na účtoch zvyšovať investície. „Platí, že ak samospráva vytvorí na svojom bežnom účte prebytok, tak ho ďalej môže využiť napríklad na zníženie dlhu, investovanie či zveľaďovanie majetku, prípadne na tvorbu rezerv,“ skonštatoval Tunega. INEKO zistilo, že najvyšší dlh má Trenčiansky kraj. „Napriek tomu, že všetky VÚC plnili ku koncu roka 2016 zákonom stanovené kritérium na celkový dlh, zadlženie Trenčianskej župy stále možno považovať za relatívne vysoké,“ zakončuje Tunega.
Ak je podľa zákona dlh nad úrovňou 50 %, tak samospráva musí zdôvodniť prečo a navrhnúť opatrenia na jeho zníženie. Analytici zistili, že z hľadiska viacerých ukazovateľov tzv. finančného zdravia sú na tom najlepšie Nitriansky VÚC, ktorý ako jediný získal výborné hodnotenie.