Obyvatelia majú príležitosť využiť svoje volebné právo, čiže zahlasovať za svojho favorita na post predsedu kraja a zakrúžkovať poslancov, ktorých chcú mať v župnom zastupiteľstve. Tohtoročné krajské voľby sú zároveň poslednými samostatnými voľbami do VÚC. V roku 2022 si totiž budeme voliť zástupcov obce aj kraja naraz. Župné voľby sa týkajú nás všetkých, a preto je aj vaša účasť veľmi dôležitá. Pozrite sa, ako odvoliť tak, aby váš hlas neprepadol a na čo si tento rok treba dať pri krúžkovaní pozor.
Vyberajte na základe odbornosti
Ján Baránek, politológ
Na každom krúžku záleží
Keď sa dnes vyberiete do volebných miestností, majte na mysli, že je dôležité krúžkovať aj poslancov, nielen kandidáta na župana. Každý krúžok sa totiž počíta. V župných voľbách z roku 2013 sa totiž do zastupiteľstva predrali aj kandidáti, ktorí mali menej ako tisícku hlasov. Zvolený poslanec s najmenším počtom hlasov sa v minulých voľbách do VÚC objavil v Bratislavskom kraji, kde mu na vstupenku do zastupiteľstva stačilo len 749 hlasov. Naopak, najviac hlasov získal poslanec v Trnavskom kraji, ktorého zakrúžkovalo až 8 794 voličov.
Volebný manuál
1. Preukážte sa dokladmi
Volebné miestnosti po celom Slovensku sú dnes otvorené od 7.00 do 22.00 hod. Každý volič sa po príchode do volebnej miestnosti musí preukázať dokladom totožnosti.
2. Dva hlasovacie lístky
Člen komisie ho najskôr zaznačí v zozname voličov a odovzdá mu obálku a 2 hlasovacie hárky. Jeden je určený na voľbu predsedu samosprávneho kraja a druhý na hlasovanie za poslancov župného zastupiteľstva.
3. Pozor na odstúpených kandidátov
Volič sa odoberie sám za hlasovaciu plentu, kde odvolí. Pri krúžkovaní favoritov však treba dať pozor na tých kandidátov, ktorí sa svojej kandidatúry vzdali. Ich mená totiž ostávajú na hlasovacích lístkoch, no ak ich volič zakrúžkuje, jeho hlas bude neplatný. Mená odstúpených kandidátov budú vyvesené pri vstupe do každej volebnej miestnosti a mali by sa nachádzať aj za plentou.
4. a/ Voľba župana
Na hlasovacom lístku určenom na voľbu predsedu samosprávneho kraja môže volič zakrúžkovať poradové číslo len jedného favoria na post župana. Kandidáti sú zoradení podľa abecedy. Číslo vybraného kandidáta neškrtáme, ale krúžkujeme.
b/ Voľba župných poslancov
Na hlasovacom lístku je napísaný maximálny počet kandidátov na poslancov, ktorých volič smie v danom volebnom obvode zakrúžkovať. Ak zakrúžkuje viac, hlas je neplatný. Kandidáti sú na lístku zoradení podľa abecedy. Pri mene je uvedený titul, vek, zamestnanie, strana, prípadne že je kandidát nezávislý.
5. Ak sa pomýlite
Ak sa volič pri krúžkovaní pomýli, volebná komisia mu na požiadanie vydá nové hlasovacie lístky. Tie chybné musí volič zahodiť do urny, ktorá je na to určená. V žiadnom prípade ich nesmie vynášať von z volebnej miestnosti, inak sa to môže skončiť pokutou 33 eur.
6. Odovzdanie hlasu
Volič oba hlasovacie lístky vloží do obálky a tú vhodí do volebnej schránky.
POZOR!
Volič môže zo závažných, najmä zdravotných dôvodov požiadať okrskovú volebnú komisiu o to, aby mohol hlasovať mimo volebnej miestnosti, a to len v územnom obvode volebného okrsku. Vtedy komisia za voličom vyšle 2 svojich členov s prenosnou volebnou schránkou, hlasovacími lístkami a obálkou.