Naši prapredkovia sa pred pohromami chránili veľmi krutými rituálmi. Nálezy z európsky významnej archeologickej lokality rozprávajú o živote osadníkov z doby bronzovej spred vyše 3 500 rokov.
Podľa zistení odborníkov do obetnej jamy neváhali svojim božstvám obetovať mladé dievčatá, našla sa v nej dokonca uvarená lebka dieťaťa. V plánovanom archeologickom skanzene chcú urobiť rekonštrukciu tohto desivého miesta.
Archeologický výskum v Nižnej Myšli prebieha už celých 40 rokov. Odhalil vyše 800 hrobov, do ktorých boli nebožtíci pochovávaní v rokoch 1400 - 1700 pred naším letopočtom.
„Našli sme aj unikátnu obetnú jamu, je to výnimočný nález. Ukazuje nám náboženské predstavy vtedajších ľudí,“ hovorí vedúci výskumu Ladislav Olexa z Archeologického ústavu SAV. Jama je svedectvom o krutých rituáloch osadníkov, ostatky z nej skrýva Depozitár archeologického ústavu SAV. „Vhodili do nej postupne štyri ženy. Jedna z nich bola zviazaná do kozlíka, ostatné mali podľa všetkého pridržané ruky pri hrudi.
Pravdepodobne im zlomili kľúčne stavce a tak ich sotili dole, všetky ležia na bruchu,“ hovorí archeológ.
Podľa antropológov šlo o devy vo veku medzi 14 a 22 rokov, ktoré ešte nemali deti. „Ku každej ľudskej obeti hádzali aj kusy zvierat a rôzne predmety. V jame sa našiel aj kus uvarenej detskej lebky,“ vysvetľuje Olexa. Hororový rituál bol podľa neho najvyššou možno obetou vtedajšieho predkresťanského náboženstva a mal ochrániť pred pohromou. „Repliku obetnej jamy chceme urobiť v pripravovanom archeologickom skanzene v spolupráci s Občianskym združením Collegium Myssle,“ prezradil vedúci výskumu.