Malta na piatok vyhlásila štátny smútok a vlajky na vládnych budovách boli spustené na pol žrde. K ucteniu pamiatky investigatívnej žurnalistky urobila rovnaké gesto pred svojím sídlom aj Európska komisia a na pohrebe sa zúčastnil predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani.
Caruanová Galiziová, ktorá vo svojich článkoch odhaľovala neprávosti vládnych i opozičných politikov, zomrela 16. októbra po výbuchu nálože, ktorú niekto umiestnil pod jej vozidlo. Maltskej polícii pri vyšetrovaní asistuje okrem iného FBI a Europol. Dôkazy z miesta nešťastia, ku ktorému došlo len niekoľko stoviek metrov od domu novinárky, odobrali holandskí experti. "Stále nevieme, kto Daphne zabil," povedal pri smútočnej omši v naplnenom kostole v meste Mosta maltský arcibiskup Charles Scicluna. "Môžete sa všemožne snažiť skryť pred spravodlivosťou ľudskou, nikdy však neuniknete pred spravodlivosťou božou. Kajajte sa, než bude príliš neskoro," vyzval podľa denníka Times of Malta páchateľa arcibiskup.
Úrad maltskej prezidentky Marie-Louisy Coleirovej Precaovej potvrdil, že sa prostredníctvom tretej strany dozvedel, že rodina si "nepraje", aby sa na obrade hlava štátu zúčastnila. "Rodina sa nijako netajila tým, že si neželá, aby sa na pohreb dostavili predstavitelia štátu," uviedol tiež hovorca premiéra Joseph Muscat. Päťdesiattriročná novinárka na jar niekoľko osôb blízkych premiérovi obvinila, že si otvorili účty v Paname, kam posielali nekalo získané peniaze. Premiér bol kvôli tomu nútený vyhlásiť predčasné voľby, ktoré v júni, keď Malta predsedala Európskej únii, s prehľadom vyhral.
Blogerka a novinárka mala nepriateľov na všetkých stranách. Nedávno tiež obvinila šéfa opozície z prania špinavých peňazí, ktoré vraj pochádzali z londýnskych nevestincov. V poslednej dobe zbierala informácie o pašeráctve ropy z líbyjskej rafinérie tamojšími milíciami. Na piatkový obrad tak dorazili iba bývalí predstavitelia Malty, medzi nimi exprezident Eddie Fenech Adami či niekdajší premiér Lawrence Gonzi. Stovky ľudí, ktoré sa nevošli do preplneného kostola, privítali po omši sprievod s rakvou novinárky búrlivým potleskom. Rodina potom odišla pochovať pozostatky zavraždenej ženy bez účasti verejnosti.
Šéfredaktori ôsmich najvýznamnejších svetových spravodajských organizácií, napríklad BBC, vyzvali EK, aby vraždu vyšetrila. Podpredseda EK Frans Timmermans v reakcii maltské úrady vyzval, aby pri vyšetrovaní "obrátili všetko naruby". "Oči celej Európy sa upierajú na Maltu," zdôraznil Timmermans v piatkovom vyhlásení. "Prajeme si vyšetrovanie v plnom rozsahu. Nech je súdne stíhané akékoľvek ďalšie previnenie, ktoré sa v tejto súvislosti objaví, aby sa tak mohli napraviť možné systémové chyby," uviedol.