Viac ako program a kompetencie žúp sa do popredia dostal súboj hodnôt. Ten vyvolala vzrastajúca podpora fašistov, ktorí majú mimoriadne disciplinovaných voličov, čo pri očakávanej nízkej účasti mohlo napomôcť extrémistom ovládnuť slovenské regióny.
Samosprávne kraje vznikli na základe územnosprávneho členenia z dielne expremiéra Vladimíra Mečiara. Pri reforme verejnej správy bol aj Viktor Nižňanský. „Dôvody volebnej neúčasti sa notoricky opakujú. Je to dané tým, že ľudia nemajú vzťah k regionálnej úrovni, čo môže byť spôsobené územnosprávnym členením,“ vysvetľuje pre Nový Čas Nižňanský. Podľa neho štruktúra kompetencií neoslovuje všetkých ľudí. „Nenaplnili sa princípy spravodlivej deľby právomocí, župy nemajú dosah na príjmy. Do budúcna je otázka, do akej miery im ich kompetencie posilniť. Prípadne zvážiť iný model zabezpečovania úloh v rámci regiónov,“ priznáva Nižňanský.
Najväčším kritikom žúp bol v poslednom období primátor Trenčína Richard Rybníček, ktorý chcel dotiahnuť decentralizáciu krajiny aj vlastnou stranou. Tú však napokon nezaloží. Voliť župana išiel, ale nie kvôli kotlebovcom. „Nástup kotlebovcov je nebezpečný, ale nedramatizoval by som to. Ľudia nie sú hlúpi a vidia, že Kotleba neurobil takmer nič. Stále trvám na tom, že súčasné župy, tak ako vyzerajú, sú nezrozumiteľné a nepodstatné,“ povedal Rybníček.
Politický analytik Ján Baránek vysvetľuje, že najvyšší politici urobili zo župných volieb najmä súboj proti extrémizmu. „Podľa ich vyjadrení by mali byť nejakou vizitkou, či extrémizmus na Slovensku prevládne, alebo nie, hoci si myslím, že to nie je presné meradlo pri takej nízkej účasti. Kotlebovi voliči sú mimoriadne disciplinovaní a výsledok nemusí odrážať názor spoločnosti,“ povedal.
Bratislavský kraj: Mimoriadne drahá kampaň
Nitriansky kraj: Čierny kôň kotlebovcov
Región pod Zoborom sa v minulosti vyznačoval tým, že voľby sa vyostrovali vzhľadom na voľbu kandidáta slovenskej alebo maďarskej národnosti. Tentoraz sa podobne ako v Banskej Bystrici do popredia dostala voľba demokratického alebo totalitárneho kandidáta. Napriek tomu, že podpredseda ĽSNS Milan Uhrík bol v prieskumoch až štvrtý, analytici varovali pred jeho skrytými voličmi.
Banskobystrický kraj: Spojenie pre demokraciu
Pre úspech fašistu Mariána Kotlebu v minulých voľbách sa boj o kreslo banskobystrického župana zmenil na boj o demokratické sily. Silní kandidáti Stanislav Mičev a Martin Klus sa po výsledku predbežných prieskumov rozhodli vzdať kandidatúry v prospech Jána Luntera. Hoci prieskumy favorizovali úspešného podnikateľa s nátierkami, analytici upozorňovali, že voľby rozhodne volebná účasť. Práve na vyššiu účasť vyzývali všetky politické špičky, keďže Kotleba v centre protifašistického odboja z 2. sv. vojny vyvolal svojím víťazstvom v roku 2013 šok.
Víťazil: Ján Lunter získal podporu odstupujúcich kandidátov, no výhra nad Kotlebom bola otázna.
Žilinský kraj: Pád jasného favorita
Vysokopostavený Smerák Juraj Blanár je žilinským županom už od roku 2005. Jeho neotrasiteľné postavenie spochybnili prieskumy, ktoré mu namerali takmer rovnaké percentá ako opozičnej líderke Erike Jurinovej z Obyčajných ľudí, ktorá pochádza z kresťansky založenej Oravy. Blanárovi navyše nepomohlo, že pred voľbami situácia pod Strečnom paralyzovala celoslovenský dopravný tranzit.