Cieľom ich cesty je kamenný kostolík, kde ich pri otvorenej krypte už čaká kňaz.
Tak nejako mohla prebiehať udalosť, ktorá dodnes rozdeľuje historikov. Zatiaľ čo staršia generácia tvrdila, že templári mali naozaj na Slovensku svoje miesto, mladšia sa k tejto téme radšej veľmi nevyjadruje. Jedna z najväčších templárskych legiend sa viaže k ranogotickému kostolíku v Ludrovej, ktorý sa považuje za najstarší na Liptove. Jeho vznik sa datuje do 13. storočia a vzhľadom na svoj vek je opradený mnohými tajomstvami a legendami. Práve tam sa dnes chystáme, aby sme privoňali k miestu, ktoré môže úzko súvisieť s prítomnosťou rádu templárov na Slovensku. V kostole už na nás čaká riaditeľ Kysuckého múzea v Čadci, historik a publicista Miloš Jesenský (46).
Tajomný kostol
Nevieme, čím to je, ale kostol naozaj dýcha mysterióznou atmosférou. Na jeho stenách, najmä okolo oltára, sú zachované vzácne fresky s výjavmi narodenia, života, utrpenia a zmŕtvychvstania Ježiša. Na prvý pohľad to vyzerá, ako v každom inom svätostánku, no niečo je predsa len iné. „V roku 1230 mal pri návšteve templárskeho kláštora na blízkom vrchu Mních zahynúť vysoký templársky hodnostár Johann Gottfried von Herberstein. Rytier údajne podľahol zraneniam, keď spoločne s málopočetným sprievodom bojoval proti presile lúpežníkov, ktorí krátko predtým prepadli bezbranných pútnikov na ceste,“ začína svoje rozprávanie Miloš Jesenský, ktorý o templároch napísal množstvo článkov a publikácií.
„Podľa tradície mal byť pochovaný v najbližšom kamennom chráme a tým je práve kostol Všetkých svätých v Ludrovej. Tento priam senzačný údaj v minulosti dosvedčil niekdajší farár Jakub Šeliga, ktorý na prelome 18. a 19. storočia pôsobil v Ružomberku. K dispozícii mal listinu z archívu rodiny Herbersteinovcov, tá sa však do dnešných dní, žiaľ, nezachovala.“
Šeliga však nebol jediný, kto veril, že kostol je posledným miestom odpočinku templára. „V druhej polovici 19. storočia to potvrdil aj duchovný Štefan Nikolaj Hýroš. Domnieval sa, že Gottfriedove ostatky ležia spolu s veľkým pokladom v podzemí pod oltárom kostola. Vstup mal ešte v časoch pátra Hýroša dokazovať náhrobný kameň s celkom zodratými písmenami...“
Záhadná krypta
Pozeráme sa pod nohy, kde by sa asi tak krypta mohla nachádzať. Podlaha je očividne novšieho dátumu. „V 60. rokoch minulého storočia podlahu opravili jednoducho tak, že nové dlaždice položili na starú bez toho, aby sa pokúšali zistiť, čo sa nachádza pod ňou. Preto tajomnú kryptu dodnes nikto nepreskúmal,“ vysvetľuje nám so vzrušením v hlase odborník.
Miestna legenda hovorí o podzemnej chodbe vedúcej do kostola z blízkeho vrchu Mních. „Legenda hovorí o poľovníkovi, ktorému do nory po zveri vbehol pes. Dlho sa nevracal a našli ho až o dva dni o niekoľko kilometrov ďalej živého a zdravého. Ešte predtým však bolo jeho brechanie údajne počuť z krypty kostola Všetkých svätých, do ktorej sa pravdepodobne dostal podzemnou chodbou.“
Patril Templárom?
To, že kostol v Ludrovej je neobyčajnou stavbou, dokazuje aj jeho architektúra, ktorá má nečakané súvislosti. „Slovenskí astronómovia Vladimír Karlický a Eva Stopková napísali vo svojej štúdii Astronomická orientácia kostolov na Slovensku o fascinujúcej projekcii, ku ktorej v chráme Všetkých svätých dochádza. Podľa nich môže hra svetla vychádzajúca z okien ukazovať určité náboženské, možno aj historické udalosti. Na stene chrámu vidíme trojdielnu fresku ukazujúcu život Ježiša Krista, tzv. Triptych, ktorú počas celého obdobia adventu podľa juliánskeho kalendára, približne od 8.55 - 9.15 ráno, teda v čase omše, osvecuje slnko.“
Známe kríže
Miloš Jesenský nám v kostole ukazuje aj tzv. konsekračné kríže, ktoré sa maľovali pri posvätení kostola. „Netreba priveľa fantázie, aby v nich návštevník rozpoznal charakteristické templárske symboly,“ uzatvára historik a publicista, ktorý je presvedčený, že kostol ešte ani zďaleka nevydal všetky svoje tajomstvá.
Kde všade mohli byť templári na Slovensku?
Starší cirkevní historici z 18. a 19. storočia spomínajú ako sídla templárov v Uhorsku Oravský a Blatnický hrad, obec Martinček či Sučany. Kanonik Damián Fixhoffer (*1741 - †1814) ako stavby templárov vymenúva aj Likavský hrad či kostol Všetkých svätých v Ludrovej. Ďalej sa v súvislosti s templármi spomína aj Slovenská Ľupča, Sklené Teplice, Ilava, Krušovce či Banská Štiavnica.