Napokon okrem porážky kotlebovcov utrpel obrovský debakel dlhodobo najsilnejší Smer. Ľavičiari pod vedením premiéra Roberta Fica (53) nečakane prišli o štyri kraje a suverénne dominujú len vo dvoch.
Vládna strana pred štyrmi rokmi dokázala ovládnuť takmer všetky samosprávy. Tieto voľby sa situácia otočila a vo funkcii končia hneď štyria župani spájaní so Smerom. „Čakal som od výsledkov viac, niektoré kraje ma prekvapili. Prieskumy nenaznačovali, že by sme mali mať problém napríklad v Košiciach,“ uviedol krátko po vyhlásení výsledkov podpredseda Peter Pellegrini. Za hlavný dôvod považuje únavu materiálu, no Smer podľa neho neutrpel až takú porážku, keďže získali mnoho župných poslancov.
„Žiada sa mi povedať, že možno je to na niečo dobré, že páni z opozície získali tieto významné posty. Budeme môcť teraz pozerať, ako prejdú od sľubov ku skutkom,“ dodal Pellegrini. Pravicové strany dobyli okrem Košického aj Prešovský, Žilinský či Bratislavský kraj. Podľa SaS ide najmä o nespokojnosť s vládnou zostavou. „Potvrdila sa skúsenosť, že pravica na Slovensku je silná ako celok a povinnosťou jej lídrov je hľadať cestu k sebe,“ tvrdí Richard Sulík.
Politológ Juraj Marušiak si myslí, že Smer sa nesprávne spoliehal na to, že voličské hlasy má viac-menej garantované. Vládna strana bude podľa neho musieť uvažovať o zmenách vo svojej politike aj personálne. „Bude musieť uvažovať aj o tom, že sa môže stať jedného dňa, po pomerne dlhom období vládnutia, opozičnou stranou,“ skonštatoval Marušiak. Dodáva, že Smer stavil na opotrebovaných kandidátov, ktorí boli vo funkciách niekoľko volebných období.
Po štyroch rokoch vo vysokej funkcii končí aj Marian Kotleba, ktorý sa na verejnosti ukázal až deň po voľbách. ĽSNS hovorí, že za to môže aj kampaň proti strane. „Vzhľadom na tú masívnu antikampaň, ktorá sa voči nám viedla, sa nemáme za čo hanbiť,“ povedal podpredseda Milan Uhrík. Politický analytik Eduard Chmelár vysvetľuje, že hlavným prvkom porážky fašistov je masívna mobilizácia voličov. Županov vyberalo historicky najviac Slovákov - priemerne až 30 %. „Čím vyššia volebná účasť, tak tým viac to odráža nálady voličov. Iba vďaka mobilizácii sa podaril taký výsledok, nie vďaka silným kandidátom alebo dobrým programom,“ uzavrel Chmelár s tým, že v boji proti Kotlebovi nemožno poľaviť.
Pozrite si výsledky zo všetkých krajov:
-
Bratislavský kraj
-
Trnavský kraj
-
Nitriansky kraj
-
Trenčiansky kraj
-
Banskobystrický kraj
-
Žilinský kraj
-
Prešovský kraj
-
Košický kraj