Voľby prekvapivo vyhral vodca ĽSNS Marián Kotleba (40) a premiérRobert Fico (53) si mohol spytovať svedomie za predvolebné vyhlásenie, že ho porazí aj vrece zemiakov. O to väčšie obavy vyvolávali aktuálne voľby, kde okrem Kotlebu v Bystrici kandidovala za Nitru aj mediálna tvár fašistov Milan Uhrík (32) a ďalších 335 kandidátov strany na poslancov. Prognózy sa nenaplnili, vznikla silná mobilizácia prodemokratických voličov a kotlebovci pohoreli na celej čiare, keď prišli o Bystrickú župu. Uhrík skončil tretí a strana získala len dva poslanecké mandáty. Prehľad výsledkov v iných krajoch nájdete v galérii.
Ján Lunter získal v Banskej Bystrici takmer 100 000 hlasov, čo je najviac zo všetkých zvolených županov. Navyše Marián Kotleba oproti roku 2013 stratil 23 895 voličov a voľby jasne prehral. „Obyvatelia Banskobystrického kraja si uvedomili, že jeho sľuby sa nenaplnili a boli nereálne. Spôsob manažovania kraja bol nekompetentný. Sľúbil, ako všetko napraví a realita jeho vládnutia bola len v rodinkárstve,“ povedal expert na extrémizmus Daniel Milo.
Lunter hneď po výsledku ohlásil, že na Bystrickej župe otvorí dvere a vyvetrá. Ako prvý krok vráti na sídlo župy vlajku Európskej únie a pozrie aj na zástup rodiny a straníkov ĽSNS, ktorých Kotleba na úrade pozamestnával. „Chcem sa s tými ľuďmi porozprávať. Ďalší audit bude smerovať k tomu, čo sa na župe dialo a či to bolo v súlade so zákonom. Neviem, čo tam objavíme,“ povedal v RTVS Lunter.
Kotleba po porážke poznamenal, že sa nemá za čo hanbiť, nič by neurobil inak a kraj kultúrne a hodnotovo pozdvihol. „Musíme si priznať, že Slovensko ovládli kandidáti hodnotovo blízki prezidentovi Kiskovi a miliardárovi Sorosovi. Tých päť rokov je dlhý čas. Bojím sa, či bude možnosť tieto škody napáchané na národe napraviť," odhalil Kotleba.
Koniec ĽSNS?
Ďalším favoritom kotlebovcov bol Milan Uhrík v Nitre. Hoci mu prieskumy dávali 10 %, odborníci upozorňovali na skrytých voličov. Uhrík napokon získal naozaj viac, ale aj tak skončil tretí s výrazným odstupom. Voľby obhájil Milan Belica, ktorý župu vedie od vzniku samosprávnych krajov v roku 2001, druhý skončil pravicový kandidát Ján Greššo. „Napokon to nebol ani tesný súboj. Realita sociálnych médií, kde sú sympatizanti ĽSNS mimoriadne aktívni, je pokrivená a nevyjadruje obraz Slovenska,“ doplnil Milo. Slabou útechou môže byť Kotlebovi a Uhríkovi to, že sa ako jediní kandidáti ĽSNS dostali do svojich žúp ako poslanci. Ostatných 335 kandidátov pohorelo na celej čiare. „Voliči ĽSNS sú rozptýlení po Slovensku a vo dvoch konkrétnych krajoch sa ich podpora neprejavila. No na celoštátnej úrovni majú stále cez 10%,“ dodal Milo.
Kandidáti ĽSNS na poslancov
počet kandidátov 2013 - 45
počet poslancov = 0
počet kandidátov 2017 - 335
počet poslancov = 2