Čo stojí za jej neúspechom a ako volebné výsledky ovplyvnia ich ďalšie pôsobenie? Aj na tieto otázky odpovedá odborník na extrémizmus Radovan Bránik.
? Čo výsledky volieb znamenajú pre Kotlebu a jeho stranu?
- Kotlebova doteraz zdanlivo neohroziteľná pozícia sa v priebehu 24 hodín rozsypala a časť nespokojencov, ktorí ĽSNS v ostatných mesiacoch opustili, sa pokúsia vrátiť a prevziať moc spolu s nespokojencami, ktorých je vnútri strany veľké množstvo. Rozkol v strane je v tejto chvíli absolútne reálnou možnosťou. Aj poslanci parlamentu za ĽSNS sa delia na dva odlišné názorové prúdy a zďaleka nie všetci akceptujú Kotlebu ako vodcu. Ako bezvýznamný poslanec krajského zastupiteľstva sa už naňho nebude môcť hrať.
? Možno vzhľadom na slušnú volebnú účasť v Banskobystrickom kraji povedať, že sa ľudia extrémizmu zľakli, zmobilizovali a povedali si, že ho musia stopnúť?
- Pomohli dve veci: mobilizácia prodemokratických síl a zároveň u časti bývalých voličov Kotlebu hlboké sklamanie z toho, že nebol schopný naplniť svoje veľkohubé sľuby. Demokrati sa zľakli extrémizmu, priaznivci ĽSNS pochopili, že Kotleba je súčasťou skorumpovaného systému, nie jeho nepriateľom.
? Aký vývoj extrémizmu očakávate po tejto porážke kotlebovcov?
- Totálnym fiaskom ĽSNS sa problém podpory pre extrémistické prúdy v spoločnosti neskončil, naopak. Voliči sklamaní Mariánom Kotlebom budú vyhľadávať ešte radikálnejšie osobnosti, ktoré sú idealistami a nemožno ich nachytať na podfukoch, rodinkárstve a falšovaní dokumentov. Pravdou však je, že jednu vec kotlebovci v sobotu získali: nebudú niesť žiadnu zodpovednosť a budú môcť iba kritizovať, čo im časom opäť umožní získať stratenú silu. Otázka však je, či ich ešte povedie Kotleba.
? Je extrémizmus na Slovensku zažehnaný a môžeme si vydýchnuť?
- Rozhodne nie. Extrémizmus bude na Slovensku žiť dovtedy, kým budú existovať dôvody, pre ktoré sa epidemicky rozšíril. Potrebujeme políciu ochotnú stíhať darebákov bez ohľadu na to, s ktorým politikom sa kamarátia a sudcov ochotných odsúdiť aj doteraz nedotknuteľných politikov a oligarchov. Potrebujeme právo, spravodlivosť a dôveru v seba samých. Od soboty je na Slovensku niekoľko stotisíc opakovane sklamaných a frustrovaných voličov, to rozhodne nie je dôvod na pokoj.
? Akých chýb by sa politici mali vyvarovať, ak nechcú, aby kotlebovci či iné podobné strany dostali opäť šancu?
- Výsledky volieb dali občianskej spoločnosti trochu času navyše, aby sa spamätala a dokázala vygenerovať politické sily, ktoré nebudú proti systému samotnému, ale dokážu účinne bojovať proti jeho deformáciám. Ak ten čas dokážeme využiť dobre, budeme vedieť nespokojným a frustrovaným voličom poskytnúť lepšiu ponuku. Jedinou cestou k tomu je skutočná vymožiteľnosť práva a spravodlivosti, zníženie korupcie, ktorá túto krajinu doslova ničí a tiež návrat dôvery k politikom a medzi obyčajnými ľuďmi navzájom. Ak sa to nepodarí, budeme o pár rokov čeliť ďalšiemu útoku priamo na podstatu demokracie. A tentoraz bude oveľa tvrdší a nekompromisnejší.