Reklama

Košickú botanickú záhradu sa oplatí navštíviť: Čaká na vás aj tento historický skvost!

Košickú botanickú záhradu sa oplatí navštíviť: Čaká na vás aj tento historický skvost!

Zdroj: autorka

Reklama

Uznávaní včelári prezentujú v košickej botanickej záhrade produkty svojich včiel a zaujímavé exponáty.

Botanikom sa podarilo získať takmer storočný úľ, dobové košnice či rady pre včelárov v šarišskom nárečí z r. 1910. Popri historických kúskoch sa vynímajú aj najmodernejšie včelárske výdobytky. Najmenší môžu ochutnať rôzne druhy medov, ale aj vyskúšať si vlastnoručnú výrobu sviečok, neskôr i medovníčkov.

Kedysi včelári dokázali z jedného úľa vyprodukovať 2 kg medu, dnes je to aj 20 kg. Výroba medu je však len malou časťou práce včiel. „90 percent ich úžitku spočíva v opeľovaní. Poľnohospodárstvo je omnoho intenzívnejšie, ako by príroda bežne pripustila. Bez včely medonosnej nie je možné udržať výnosnosť plodín,“ vysvetľuje Róbert Gregorek z Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach.

„Nie nadarmo sa spomína výrok pripisovaný Einsteinovi. Hovorí, že ľudstvo skončí štyri roky po tom, čo zahynie posledná včela. Ekonomika a udržateľnosť ľudstva je totiž viazaná na včely,“ dodal botanik. Výstavu Včelárstvo uvidíte v botanickej záhrade do 19. novembra.

Odborná publikácia Pčolarstvo z roku 1910 dávala včelárom cenné informácie. „Pčoli so vov společnosci žijuce užitečne chrobački, chtore dakedi v dziviňe žiľi,“ začína prírodopisná časť.

Anketa

Máte radi med a včelárske výrobky?

  • Áno0%
  • Nie0%

Hlasovanie bolo ukončené

Autor: ee

Súvisiace