Ten mal podľa dokumentov využiť spoločnosť na Malte na nákup časti obchodného domu v Litve. Informoval o tom v pondelok britský denník Guardian s tým, že išlo o maltskú spoločnosť Nude Estates, ktorá v roku 2007 kúpila litovské obchodné centrum Aušra.
Bonova hovorkyňa denníku povedala, že spevák bol "pasívnym, menšinovým investorom v spoločnosti Nude Estates Malta, ktorá bola legálne zaregistrovaná na Malte až do svojho dobrovoľného zániku v roku 2015". Írska skupina U2, známa aj vďaka svojim snahám o boj s chudobou vo svete, čelila už v minulosti kritike v súvislosti s platením daní. Ostrú vlnu nesúhlasu si vyslúžila napríklad v roku 2006, keď sa rozhodla presunúť svoju firemnú základňu z Írska do Holandska, kde sa z honorárov za hudbu neplatí takmer žiadna daň.
Nákupné centrum Aušra leží v meste Utena, zhruba 100 kilometrov severne od litovskej metropoly Vilnius. Centrum postavili v roku 2006 a o rok neskôr predali neznámym zahraničným investorom. Vedenie Aušry médiám v pondelok povedalo, že o Bonovom podiele v rámci vlastníctva nevedelo, priblížila agentúra AP.
Litovské daňové úrady v pondelok uviedli, že začali prešetrovať dokumenty patriace litovskej spoločnosti UAB Nude Estates 2, ktorá v súčasnosti figuruje ako majiteľ zmieneného obchodného centra.
Novú rozsiahlu databázu uniknutých finančných dokumentov označovaných ako Paradise Papers, ktorá poskytuje dôkazy o nezverejňovaných investíciách veľkých nadnárodných spoločností, ale i významných politikov v tzv. daňových rajoch, zverejnilo v nedeľu Medzinárodné konzorcium pre investigatívnu žurnalistiku (ICIJ).
Databáza obsahuje zhruba 13,4 milióna dokumentov, z ktorých väčšina je od jednej firmy pohybujúcej sa v prostredí offshore spoločností. Podobne ako vlani pri uniknutých dokumentoch v kauze tzv. Panama Papers, aj súčasné dáta preverujú okrem iných novinári z denníka Süddeutsche Zeitung či britského Guardianu.