Prvý novembrový víkend ho doplnil tajomný operenec zo severskej tajgy – modravec červenoboký (Tarsiger cyanucurus), ktorý bol zaznamenaný na severovýchode krajiny v Ždiari (okr. Poprad).
Správa o výskyte modravca ornitológov potešila. „Výskyt druhu bol potvrdený pri Poprade v Ždiari počas odchytu a krúžkovania vtáctva. Modravec bol jeden z horúcich kandidátov na zápis do zoznamu vtákov Slovenska, pretože sa počas uplynulých rokov vyskytol aj v okolitých krajinách počas jesennej migrácie. Dostal pomenovanie podľa sfarbenia samčeka, pričom samičky a mladé jedince sú menej nápadne sfarbené,“ prezradil Milan Olekšák, člen SOS/BirdLife Slovensko. Primárnym domovom vtáčika je Sibír. Migruje na ďaleký východ a zimuje v krajinách juhovýchodnej Ázie.
„Výskyt nových druhov vtákov, ktoré u nás neboli doposiaľ zaznamenané, vždy poteší. Prostredníctvom krúžkovania boli zaznamenané v roku 2016 aj ďalšie nové druhy ako strnádka malá a kolibiarik dlhochvostý,“ vysvetlil Ján Gúgh zo SOS/BirdLife Slovensko.
Modravec červenoboký
Čeľaď: muchárovité
Výskyt: od severu Ázie až po Fínsko
Sfarbenie: modrastý chrbát i plecia, brucho krémové, boky žlté
Výška: 13 - 14 cm
Váha: 10 - 18 g