Len dva dni po tom ako neporaziteľný Smer získal len dve z ôsmich žúp, sa v utorok stretli na straníckom rokovaní v Bratislave takmer všetci kľúčoví členovia jeho vedenia. Na programe mali jediné - porátať straty a nasadiť novú taktiku boja v regiónoch. Práve s ňou mal prísť šéf strany Robert Fico (53), ten sa však na stretnutí neukázal. Prečo sa premiér stále ukrýva?
Od župných volieb uplynuli tri dni a celé Slovensko očakáva vyjadrenie premiéra a šéfa porazených smerákov Roberta Fica. Hoci viacerí z nich už pripustili nutné personálne aj organizačné zmeny, predseda sa k straníckemu debaklu ešte stále verejne nevyjadril. Fico svojich kolegov nechal plakať nad rozliatym mliekom samých a na utorkové stretnutie straníckych špičiek za seba poslal ministra práce Richtera. „Mal nejaké neodkladné povinnosti. On sa pripojí k rokovaniam neskôr, veď je predseda vlády. Toto je pravidelné vedenie strany Smer, nie na každom sa pán premiér zúčastnil. Je predseda vlády, má určite veľa povinností. Mali sme tu generálneho manažéra, podpredsedov... Boli sme tam všetci,“ uviedol tesne po rokovaní Ficov mediálny poradca a poslanec Smeru Erik Tomáš s tým, že najskôr si strana chce všetko vydiskutovať doma a až potom sa postaviť pred verejnosť. Za Fica viedol rokovanie generálny manažér strany Ján Richter.
Má to pod kontrolou?
Podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka (46) by rozkol v strane nastať nemal, lebo majú silného lídra. Ten líder však bol so svojimi kolegami v utorok len myšlienkami. Nie je vylúčené, že sa s tvrdou prehrou vyrovnáva len ťažko. „Svoju stranu má pevne v rukách. Pán premiér sa neskrýva. Nikto neponúkol svoju funkciu,“ dodal Erik Tomáš. Podpredseda Smeru-SD Peter Pellegrini však personálne zmeny v strane pripustil. „Ak neurobíme vôbec nič, pokles bude pokračovať. Bola pokojná atmosféra, sme dospelí, dlhé roky sa poznáme a vieme si na rovinu porozprávať veci, čiže to nebolo vôbec iskrivé, ani žiadna hádka,“ opísal stretnutie Pellegrini. Podľa politológa J. Baránka bude ťažké nájsť vinníka, ktorý za pokazené voľby ponesie následky. „Vždy som si vedel s kolegami vydiskutovať všetky otvorené otázky. Keď sa zhodneme, že aj ja som zodpovedný za to, ako dopadli voľby, ja s tým žiadny problém nemám,“ odpovedal Žiga. Práve on spolu s Kaliňákom boli nedávno pranierovaní za celoslovenské kauzy okolo miliónového advokáta Bžána či obchodovanie s Bašternákom.
Politológovia: Ako treba postupovať pri očiste Smeru
1. Personálne zmeny
Zdá sa, že v súčasnosti strana potrebuje, aby sa pod viacerými jej členmi zatriasla stolička. Reč však nie je len o ministerskom triu Kaliňák, Richter a Žiga. „Po župných voľbách by si mali vyhodnotiť, kde mali aký volebný výsledok. Treba sa pozrieť na čo najpodrobnejšie členenie, a tam by mali začať personálne zmeny. Určite by bolo dobré, keby aspoň opticky niekoho obetovali. Pochybujem však, že by bol Fico ochotný stiahnuť napríklad Kaliňáka,“ myslí si politológ Ján Baránek.
2. Vyvodiť dôsledky za kauzy
Nekonečná kauza Bašternák, miliónové odmeny pre advokáta Bžána či pochybný biznis firmy ministra Žigu. To je len zlomok smeráckych škandálov. „Strana musí prejsť výraznou sebareflexiou a musí sa vysporiadať so všetkým, čo znamená kauza Bašternák,“ tvrdí politológ Ján Koziak s tým, že by mali byť citlivejší ku korupcii a vyvodzovať tvrdšie dôsledky. „Možno by stačilo, keby sa vrátili k heslu T. G. Masaryka: Nebáť sa a nekradnúť,“ dodáva politológ Eduard Chmelár.
3. Naštartovať značku
Hoci je Smer stále najsilnejšou stranou, podľa politológa E. Chmelára jeho značka viditeľne zoslabla. „Župné voľby ukázali únavu materiálu, čo sa týka personálnych vecí, ale aj únavu značky, ktorá je taká nepopulárna, že pre kandidátov je problém sa k nej prihlásiť. Uvedomujú si to asi aj v Smere, pretože nasadili mnoho tzv. nezávislých kandidátov, aby im dali väčšiu šancu. Smer je za zenitom, svoj strop už dosiahol a v strane z toho majú evidentnú paniku,“ vysvetľuje.
4. Tvrdšie makať v regiónoch
Nezaoberá sa premiér príliš jadrom Európy? „Smer sa potrebuje opäť priblížiť voličom. Jeho predstavitelia začali byť na regionálnej úrovni príliš opití mocou, než aby boli dostatočne citliví na to, ako ich ľudia vnímajú. To sa odzrkadlilo aj vo voľbách. Na východe bola ich kampaň minimálna. Vyslovene zaspali, regionálna politika je o dennom kontakte a počúvaní voličov a nie o tom, že sa zatvoríme do bášt na VÚC a robíme si svoje,“ tvrdí politológ Tomáš Koziak.