Nedávne prevzatie riadenia tohto autonómneho regiónu Madridom označil za puč, ktorý podľa neho podporujú aj šéfovia inštitúcií Európskej únie. Puigdemont to vyhlásil na stretnutí s takmer 200 katalánskymi starostami, ktorí demonštrovali pred sídlom Európskej komisie za prepustenie katalánskych politikov zo španielskeho väzenia, informoval katalánsky denník La Vanguardia.
"Pán Juncker, pán Tajani, je toto tá Európa, ktorú ste chceli? (...) Uznáte či neuznáte výsledky hlasovania Kataláncov? (...) Budete pokračovať v podpore pána (premiéra Mariana) Rajoya v štátnom prevrate?" kládol Puigdemont otázky na adresu predsedu Európskej komisie Jeana-Claudea Junckera a šéfa Európskeho parlamentu Antonia Tajaniho. Za prevrat označil Puigdemont rozpustenie katalánskeho parlamentu a odvolanie katalánskeho kabinetu, čo španielska vláda urobila koncom októbra so súhlasom hornej komory španielskeho parlamentu. Dôvodom boli snahy katalánskeho vedenia o nezávislosť.
"Španielsky štát presadzuje svoju moc násilím a represiami, ale nás nikdy nepresvedčí. Naopak my tým rastieme," uviedol Puigdemont pred starostami za prítomnosti štyroch exministrov svojej vlády, s ktorými čaká na rozhodnutie belgického súdu o vydaní do Španielska. Španielska prokuratúra viní celú zosadenú katalánsku vládu zo vzbury, za čo hrozí až 25 rokov väzenia. "Chceme novú krajinu, kde nám nebudú vyhrážať zosadením kvôli tomu, že vyjadríme názory, ktoré sa nepáčia vláde v Madride," povedal tiež katalánsky expremiér. "Máme pred sebou dlhú cestu, ale máme jedinú možnosť - stať sa nezávislou republikou," uviedol Puigdemont.
Vyzval tiež španielske orgány, aby zabezpečili demokratický priebeh decembrových volieb, "bez represií a bez politických väzňov". Na stretnutí starostov s Puigdemontem sa zúčastnili aj traja katalánski europoslanci Ramon Tremosa, Josep Maria Terricabras a Jordi Solé. "Prišli (starostovia) vyjadriť podporu katalánskemu premiérovi a ministrom, ale aj vyjadriť údiv nad nečinnosťou Európy," vyhlásil Terricabras. Dodal, že on i starostovia sú prekvapení tým, že niektoré európske inštitúcie nereagovali na "agresiu a násilie" španielskej polície pri referende o nezávislosti Katalánska z 1. októbra.
"Pán Juncker sa mýli. Nie je to len vnútorná vec Španielska, nikdy nebola, ide o európsku záležitosť," uviedol Solé, ktorý tak narážal na výroky Junckera z predchádzajúcich týždňov. Podľa šéfky asociácie starostov za nezávislosť (AMI) Neus Lloverasovej prišlo 200 z približne 950 katalánskych starostov do Bruselu preto, aby upozornili na "porušovanie základných ľudských práv" v Španielsku a aby požiadali Európu o pomoc. Stretnutie s predstaviteľmi inštitúcií EÚ na programe nemajú.