Odstrašujúcim príkladom by mohol byť americký študent Otto Warmbier, ktorý si v hoteli vzal propagčný leták a dostal za to basu. Po roku ho poslali domov v kóme a po pár dňoch zomrel.
Z tohto pohľadu dosť riskovala aj Češka Nina Špitálniková (30), ktorá študovala koreanistiku a v KĽDR bola dvakrát v roku 2011 a 2012. Bola prvou českou študentkou v krajine po desiatich rokoch a doteraz je poslednou. O svojich zážitkoch teraz vydáva aj knihu.
Počas pobytu išla metrom, hoci to mala zakázané, a odbočila do uličky, do ktorej nemala. Následne ju za to vypočúvali na polícii. „Po výsluchu nám zobrali pasy, elektroniku a nedostali sme ani večerný prídel jedla. Vtedy som dostala strach. Zrazu som bola v Kórei bez pasu a nikto nevedel, čo sa bude diať ďalej. Nakoniec nám pasy vrátili,“ povedala Nina v rozhovore pre Denník N.
Porozprávala aj o tom, ako majú šancu na lepší život iba vyvolení členovia strany, ostatní musia tvrdo manuálne pracovať. Deti idú do jaslí obyčajne už pár mesiacov po narodení a matky musia opäť nastúpiť do práce. Zdravotníctvo je v katastrofálnom stave a je nedostatok základných liekov. Chýbajú hygienické rukavice a ihly sa nesterilizujú.
Ľudia majú iba raňajky a večere, obedy zrušili v čase, keď bol hladomor. V krajine prekvitá čierny obchod, ktorý vytvára aj bohatšiu strednú vrstvu. Ľudia sa však majú na pozore. Na výsluchu môžu skončiť aj preto, že sa rozprávali s cudzincom. Susedia sa navzájom kontrolujú a donášajú na seba. Popravy bývajú verejné, aby odstrašili obyvateľov.
Najabsurdnejší zážitok mala Nina, keď na blížiace sa 100. výročie narodenia prvého vodcu Kim Ir-Sena bolo treba dokončiť meškajúce projekty a na stavby mrakodrapov nahnali aj študentov. Vtedy zobrali aj zahraničných študentov vrátane Niny. „Všade bol prach, deti stavali mrakodrapy bez techniky a v strašnej horúčave. Bol to otrasný pohľad. Keď som sa vrátila do školy a spýtala sa profesorky, či jej pripadá správne, že deti pracujú v ťažkých podmienkach namiesto toho, aby študovali, dostala som odpoveď: ‚Drahý vodca Kim Čong-il poskytol na stavbu autobusy, takže práca nie je taká ťažká.‘“
ZA ČO MÔŽETE SKONČIŤ V TÁBORE
Kontrolný tábor - politické činy, počúvanie juhokórejského rádia, sledovanie juhokórejskej televízie, vlastníctvo juhokórejských letákov, filmov či kníh
Tábor prevýchovy - súkromné obchodovanie bez povolenia alebo pašovanie tovaru
Pracovný tábor - krádež potravín na poliach, súkromný obchod, cestovanie mimo domova bez potrebných povolení alebo absentérstvo v zamestnaní
KĽDR
- 25 mil. obyvateľov
- 860 eur je HDP na obyvateľa (Južná Kórea má HDP 25 535 eur na obyvateľa)
- KĽDR dostáva zahraničnú pomoc od OSN a rôznych fondov
- Len Južná Kórea dala na pomoc Severu od roku 1995 takmer 2 miliardy eur.